Events Calendar Pro - en to da_DK translation catalogue (1201 entries)

en:  and
da_DK: og

en:  months
da_DK:  måneder

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
da_DK: (fjern)

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
da_DK: %1$s videre

[ctx: "until" as in "from DATE until DATE"]
en: Until %1$s
da_DK: til %1$s

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
da_DK: %1$s %2$s %3$s. Klik for at vælge %4$s.

en: %1$s Settings
da_DK: %1$s Indstillinger

en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s på %2$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
da_DK: %1$s på %2$s til %3$s på %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
da_DK: %1$s for ugen %2$s

en: %1$s now
da_DK: %1$s nu

en: %1$s published.
da_DK: %1$s udgivet.

en: %1$s saved.
da_DK: %1$s gemt.

en: %1$s to %2$s.
da_DK: %1$s til %2$s.

en: %1$s updated.
da_DK: %1$s opdateret.

en: %d instance | %d instances
da_DK[0]: Ental: %d forekomst
da_DK[1]: Flertal: %d forekomster

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
da_DK: %d antal af denne begivenhed er oprettet gennem %s. <a href="%s" target="_blank">Læs mere.</a>

en: %d occurrence | %d occurrences
da_DK[0]: Enkel: %d forekomst
da_DK[1]: Flere %d forekomster

en: %d%% complete
da_DK: %d%% afslut

en: %s Details
da_DK: %s Detaljer

en: %s Link
da_DK: %s link

en: %s draft updated.
da_DK: %s udkast opdateret.

en: %s for week of %s
da_DK: %s for uge %s

en: %s published privately.
da_DK: %s udgivet privat.

en: %s published.
da_DK: %s udgivet.

en: %s restored to revision from %s.
da_DK: %s gendannet til revision fra %s.

en: %s reverted to draft.
da_DK: %s tilbageført til udkast.

en: %s saved.
da_DK: %s gemt.

en: %s scheduled for: %s.
da_DK: %s planlagt til: %s.

en: %s scheduled.
da_DK: %s planlagt.

en: %s submitted.
da_DK: %s indsendt.

en: %s updated.
da_DK: %s opdateret.

en: &larr; Back to %s
da_DK: &larr; Tilbage til %s

en: (%s event) | (%s events)
da_DK[0]: Enkelt: (%s begivenhed)
da_DK[1]: Flere: (%s begivenheder)

en: (See all)
da_DK: (Se alle)

en: + %d More | + %d More
da_DK[0]: + %d Mere
da_DK[1]: + %d Mere

en: +1 more | +%s more
da_DK[0]: +1 mere
da_DK[1]: + %s mere

en: , and
da_DK: , og

en: , and
da_DK: , og

en: 2nd day
da_DK: 2. dag

en: 3rd day
da_DK: 3. dag

en: 4th day
da_DK: 4. dag

en: 5th day
da_DK: 5. dag

en: 6th day
da_DK: 6. dag

en: 7th day
da_DK: 7. dag

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
da_DK[0]: <b>%1$s</b> kræver <b>PHP %2$s</b> eller højere.
da_DK[1]: <b>%1$s</b> kræver <b>PHP %2$s</b> eller højere.

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
da_DK: <p>Vælg standardsted og - arrangør. Spar tid ved ikke at skulle indtaste adressen hver gang der vælges et sted eller en arrangør.</p><p>Standardværdierne kan overskrives ved oprettelsen af et arrangement.</p>

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
da_DK: <span class="tribe-nav-label">Næste</span> <span>&raquo;</span>.

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
da_DK: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Tidligere</span>.

en: A link to a particular %1$s %2$s.
da_DK: Et link til en bestemt %1$s %2$s.

en: A link to a particular %s.
da_DK: Et link til en bestemt %s.

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e) på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e) på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e) på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e) på [start_time], der sker [count] gange

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e) på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e) på [start_time], der gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e), der finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e), der gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e), der gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e), der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e), der starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] dag(e), der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] på [first_occurrence_start_time], starter den [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] på [first_occurrence_start_time], starter den [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] på [first_occurrence_start_time], starter den [first_occurrence_date] og gentages indtil den [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] kl. [start_time] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] på [start_time] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] på [start_time] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er) med start den [month_day_description], der finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter den [month_day_description] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på [month_day_description], starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på [month_day_description], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på [month_day_description], starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og sker [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(e), der starter på dag [month_number] i måneden på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden på [first_occurrence_start_time], starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden på [start_time] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden på [start_time] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden på [start_time] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden og sker [count] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden, starter [first_occurrence_date] og sker [antal] gange

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden, starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] måned(er), der starter på dag [month_number] i måneden, med start på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week] på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og sker [count] gange

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week] på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week] på [first_occurrence_start_time], starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r) med start på [days_of_week] på [start_time], der finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week] på [start_time] og gentages i det uendelige

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter den [days_of_week] på [start_time] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r) med start på [days_of_week], der finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week], starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hver [interval] uge(r), der starter på [days_of_week], starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], starter den [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], starter den [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], starter den [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] på [start_time], og som finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] på [start_time] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] på [start_time] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names], og som finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names], starter den [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names], starter den [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter den [month_day_description] i [month_names], starter den [first_occurrence_date] og gentages indtil den [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], starter [first_occurrence_date] og sker [antal] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] på [start_time], og som finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] på [start_time] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] på [start_time] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names], og som finder sted [antal] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names] og gentages indtil [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names], starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En flerdages begivenhed hvert [interval] år, der starter på dag [month_number] i [month_names], starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

[ctx: A note about what this shows when "Next Event" is the countdown type.]
en: On “Next Event” type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
da_DK: På nedtællinger af typen "Næste begivenhed" vises denne tekst kun, når der ikke er nogen begivenheder at vise.

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add %1$s
da_DK: Tilføj %1$s

en: Add Exception
da_DK: Tilføj undtagelse

en: Add Exclusion
da_DK: Tilføj undtagelse

en: Add More
da_DK: Tilføj mere

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New %1$s %2$s
da_DK: Tilføj ny %1$s %2$s

en: Add New %1$s on %2$s
da_DK: Tilføj ny %1$s på %2$s

en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

en: Add Rule
da_DK: Tilføj regel

en: Add a filter
da_DK: Tilføj et filter

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
da_DK: Tilføj yderligere felter til dine eventadministratorsider ved at konfigurere felterne og indstillingerne her. Dine brugerdefinerede ekstra felter vises derefter i begivenhedsadministratoren, så alle, der opretter begivenheder, kan tilføje unikke begivenhedsoplysninger som f.eks. madmuligheder, anbefalede aldersgrupper eller parkeringsoplysninger. %s

en: Add another
da_DK: Tilføj en ny

en: Add events to Series
da_DK: Tilføj begivenheder til serier

en: Add field
da_DK: Tilføj felt

en: Add more events
da_DK: Tilføj flere begivenheder

en: Additional %1$s Fields
da_DK: Yderligere %1$s-felter

en: Additional Field
da_DK: Yderligere felt

en: Additional Fields
da_DK: Yderligere felter

en: Additional Fields Label
da_DK: Etiket til yderligere felter

en: Additional Fields Value
da_DK: Yderligere felter værdi

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
da_DK: Juster begivenhedens startdato for at ændre gentagelsesmønsteret.

en: Adjust this block’s options under Events → Settings →
da_DK: Juster denne bloks indstillinger under Begivenheder → Indstillinger →

[ctx: Admin referer error message.]
en: The event is not valid.
da_DK: Begivenheden er ikke gyldig.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The provided nonce is not valid.
da_DK: Den angivne nonce er ikke gyldig.

en: After
da_DK: Efter

en: After HTML
da_DK: Efter HTML

en: All
da_DK: Alle

en: All %1$s
da_DK: Alle %1$s

en: All %1$s %2$s
da_DK: Alle %1$s %2$s

en: All %1$s for %2$s
da_DK: Alle %1$s - %2$s

en: All Day
da_DK: Heldags

en: All Day.
da_DK: Hele dagen.

en: All Events Link
da_DK: Link til alle begivenheder

en: All day
da_DK: Hele dagen

[ctx: All day label for event]
en: All day
da_DK: Hele dagen

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
da_DK: Giv brugerne mulighed for at beslutte, om de vil vise alle forekomster af en tilbagevendende begivenhed på listevisninger.

en: Allow users to limit list-style views to only show the next event in each Series.
da_DK: Giv brugerne mulighed for at begrænse listevisninger til kun at vise den næste begivenhed i hver serie.

en: An all day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e) på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e) på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] day(s) at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e) på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e) på [start_time], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e) på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e) på [start_time], der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e), der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e), der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e), der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e), der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e), der starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] dag(e), der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid.

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description] på [start_time], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description] på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description] på [start_time], der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description], der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på [month_day_description], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden på [start_time], der sker [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden på [start_time], gentaget indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden, der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden, der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden, gentaget indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden, der starter [first_occurrence_date] og sker [antal] gange

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden, der starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] måned(er) på dag [month_number] i måneden, der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week] på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week] på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week] på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week] på [start_time], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week] på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week] på [start_time], gentaget indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week], gentaget indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week], der starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hver [interval] uge(r) på [days_of_week], der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names] på [start_time], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names] på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names] på [start_time], der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names], der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid.

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på [month_day_description] i [month_names], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [antal] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names] på [first_occurrence_start_time], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names] på [start_time], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names] på [start_time], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names] på [start_time], gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names], der finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names], der gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names], der gentages indtil [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names], der starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names], der starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En heldagsbegivenhed hvert [interval] år på dag [month_number] i [month_names], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
da_DK: Der kunne ikke findes en gyldig begivenhed.

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: The post ID is missing from the request.
da_DK: Indlægs-ID'et mangler i anmodningen.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] dag(e), der begynder på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An event every [interval] day(s) that begins at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] dag(e), der begynder på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] day(s) that begins at [first_occurrence_start_time], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] dag(e), der begynder på [first_occurrence_start_time], starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] dag(e), der begynder på [start_time], og som sker [count] gange

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] dag(e), der begynder på [start_time] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] dag(e), der begynder på [start_time] og gentages indtil [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(e), der begynder på [first_occurrence_start_time] den [month_day_description], starter på [first_occurrence_date] og sker [count] gange

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(e), der begynder på [first_occurrence_start_time] den [month_day_description], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(e), der begynder på [first_occurrence_start_time] den [month_day_description], starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(er), der begynder på [first_occurrence_start_time] på dag [month_number] i måneden, starter [first_occurrence_date] og sker [count] gange

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(e), der begynder på [first_occurrence_start_time] på dag [month_number] i måneden, starter [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] month(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(er), der begynder på [first_occurrence_start_time] på dag [month_number] i måneden, starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(e), der begynder på [start_time] den [month_day_description], og som sker [count] gange

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(e), der begynder på [start_time] den [month_day_description] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(er), der begynder på [start_time] den [month_day_description] og gentages indtil [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(er), der begynder på [start_time] på dag [month_number] i måneden, og som sker [count] gange

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(er), der begynder på [start_time] på dag [month_number] i måneden og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] måned(er), der begynder på [start_time] på dag [month_number] i måneden, og som gentages indtil [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] uge(r), der begynder på [first_occurrence_start_time] på [days_of_week], starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An event every [interval] week(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] uge(r), der begynder på [first_occurrence_start_time] på [days_of_week], starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] week(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] uge(r), der begynder på [first_occurrence_start_time] på [days_of_week], starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
da_DK: En begivenhed hver [interval] uge(r), der begynder på [start_time] på [days_of_week], og som sker [count] gange

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hver [interval] uge(r), der begynder på [start_time] på [days_of_week] og gentages i det uendelige

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hver [interval] uge(r), der begynder på [start_time] på [days_of_week] og gentages indtil [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [first_occurrence_start_time] den [month_day_description] i [month_names], starter på [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [first_occurrence_start_time] den [month_day_description] i [month_names], som starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [first_occurrence_start_time] den [month_day_description] i [month_names], der starter [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [first_occurrence_start_time] på dag [month_number] i [month_names], starter [first_occurrence_date] og finder sted [count] gange

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [first_occurrence_start_time] på dag [month_number] i [month_names], der starter på [first_occurrence_date] og gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] year(s) that begins at [first_occurrence_start_time] on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [first_occurrence_start_time] på dag [month_number] i [month_names], der starter på [first_occurrence_date] og gentages indtil [series_end_date].

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [start_time] den [month_day_description] i [month_names], og som finder sted [count] gange

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [start_time] den [month_day_description] i [month_names], og som gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [start_time] den [month_day_description] i [month_names], og som gentages indtil [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [start_time] på dag [month_number] i [month_names], og som sker [count] gange

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [start_time] på dag [month_number] i [month_names], og som gentages på ubestemt tid

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
da_DK: En begivenhed hvert [interval] år, der begynder på [start_time] på dag [month_number] i [month_names] og gentages indtil [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
da_DK: en ikke angivet

en: Are you sure you want to delete this exception?
da_DK: Er du sikker på, du vil slette den undtagelse?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne udelukkelse?

en: Are you sure you want to remove this recurrence?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne denne gentagelse?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle forekomster af disse begivenheder?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne dette felt og dets data fra alle begivenheder?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
da_DK: i måneden

en: Assign event to series
da_DK: Tilknyt begivenhed til serie

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Automatically remove recurring event instances older than this
da_DK: Slet automatisk tilbagevendende events, der er ældre end dette

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Before HTML
da_DK: Før HTML

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
da_DK: Før du opretter en ny post, så foretag venligst en søgning, for at sikre dig, at dit spørgsmål ikke allerede er besvaret. Når du opretter en ny post, så vedlæg mest muligt information, gerne med skærmbilleder. Tjek venligst også om det eventuelt er en anden plugin eller om det er dit tema som skaber problemet.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
da_DK: i

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
da_DK: På

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
da_DK: På

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
da_DK: Fra

en: Border Color
da_DK: Farve på kant

en: Border Radius
da_DK: Grænseradius

[ctx: Breadcrumb for the Archive of the Linked Post type by a given taxonomy]
en: By %1$s
da_DK: Af %1$s

en: Break from Recurring Event
da_DK: Bryd fra tilbagevendende begivenhed

en: Break from Series
da_DK: Tag ud af denne serie

en: Break this event out of its series and edit it independently
da_DK: Rediger denne event uafhængig af den serie den er oprettet i

en: Break this occurrence out of the recurring event and edit it independently
da_DK: Bryd denne begivenhed ud af den tilbagevendende begivenhed, og rediger den selvstændigt

en: Calendar Link
da_DK: Link til kalender

en: Calendar Links
da_DK: Links til kalenderen

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Category
da_DK: Kategori

en: Category Exclusion
da_DK: Udelukkelse af kategori

en: Change the default view for Mobile users.
da_DK: Skift standardvisning for mobilbrugere.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
da_DK: Marker dette for kun at vise ugedage i ugevisningen. Dette påvirker også widgetten Begivenheder efter uge.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
da_DK: Marker dette for at vise Efter HTML fra tekstområdet nedenfor på begivenheder, der vises via shortcode.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
da_DK: Marker dette for at vise Før HTML fra tekstområdet nedenfor på begivenheder, der vises via shortcode.

en: City
da_DK: By

en: Clean up recurring events after
da_DK: Ryd op i tilbagevendende events efter

en: Click to toggle datepicker
da_DK: Klik for at skifte datovælger

en: Close modal
da_DK: Luk modal

en: Color
da_DK: Farve

en: Completed!
da_DK: Afsluttet!

en: Completion Message
da_DK: Besked om afslutning

en: Condense %1$s Series
da_DK: Kondenser %1$s serie

en: Condense events in Series
da_DK: Kondenser begivenheder i serier

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil konvertere denne tilbagevendende begivenhed til en enkelt begivenhed? Dette kan ikke fortrydes.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
da_DK: Kontakt din host eller din systemadministrator og bed om at få lov til at opgradere til den nyeste version af PHP.

en: Contain
da_DK: Indeholder

en: Content
da_DK: Indhold

[ctx: Content title for the Taxonomy View]
en: %1$s from this %3$s of %2$s
da_DK: %1$s fra denne %3$s af %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Organizer View.]
en: %1$s from this %2$s
da_DK: %1$s fra denne %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Venue View.]
en: %1$s at this %2$s
da_DK: %1$s på dette %2$s

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
da_DK: Konverter denne forekomst til et enkelt %1$s.

en: Cost
da_DK: Omkostninger

en: Countdown Completed Text:
da_DK: Fuld tekst til nedtælling:

en: Countdown Number
da_DK: Nedtællingsnummer

en: Countdown Text
da_DK: Nedtællingstekst

en: Country
da_DK: Land

en: Cover
da_DK: Omslag

en: Create recurring events in advance for
da_DK: Opret tilbagevendende begivenheder for

en: Create: <%= term %> (Draft)
da_DK: Opret: <%= term %> (kladde)

en: Custom
da_DK: Speciel

en: Custom Content
da_DK: Tilpasset indhold

en: Custom Dividers
da_DK: Tilpassede skillevægge

en: Custom Fields
da_DK: Brugerdefinerede felter

en: Custom field count
da_DK: Antal brugerdefinerede felter

en: Custom field deleted.
da_DK: Brugerdefineret felt slettet.

en: Custom field updated.
da_DK: Brugerdefineret felt opdateret.

en: Custom recurrences must have a type selected.
da_DK: Brugerdefinerede gentagelser skal have en valgt type.

en: Custom recurrences must have all data present.
da_DK: Brugerdefinerede gentagelser skal have alle data til stede.

en: Customizable HTML to display after the event.
da_DK: HTML, der kan tilpasses og vises efter begivenheden.

en: Customizable HTML to display before the event.
da_DK: HTML, der kan tilpasses og vises før begivenheden.

en: Daily
da_DK: Dagligt

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Selector
da_DK: Dato-vælger

en: Date Tag
da_DK: Datomærke

en: Date in YYY-MM-DD or YYYY-MM format
da_DK: Dato i formatet ÅÅÅ-MM-DD eller ÅÅÅ-MM

en: Date out of range.
da_DK: Datoen er udenfor angivelsen.

en: Date/Time
da_DK: Dato/tid

en: Day
da_DK: Dag

en: Day Hover Color
da_DK: Farve til hover af dag

en: Day Number Color
da_DK: Dag Nummer Farve

en: Day Number Typography
da_DK: Typografi af dagnummer

en: Day of Week Color
da_DK: Ugedag Farve

en: Day of Week Typography
da_DK: Typografi af ugedag

en: Day of week
da_DK: Ugedag

en: Days
da_DK: Dage

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Content
da_DK: Standardindhold

en: Default address
da_DK: Standard-adresse

en: Default city
da_DK: Standard-by

en: Default country
da_DK: Standard-land

en: Default mobile view
da_DK: Standard mobilvisning

en: Default organizer
da_DK: Standard-arrangør

en: Default phone
da_DK: Standard-telefonnummer

en: Default postal code/zip code
da_DK: Standard-postnummer

en: Default state/province
da_DK: Standard stat/provins

en: Default venue
da_DK: Standard-sted

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Recurring Event Permanently
da_DK: Slet tilbagevendende begivenheder permanent

en: Delete Series Permanently
da_DK: Slet serien permanent

en: Delete This
da_DK: Slet dette

en: Delete all events in this series permanently
da_DK: Slet alle begivenheder i denne serie permanent

en: Delete all occurrences of this recurring event permanently
da_DK: Slet alle forekomster af denne tilbagevendende begivenhed permanent

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
da_DK: %1$s. dag

en: Description
da_DK: Beskrivelse

[ctx: Description of the Events By Week Widget.]
en: Display %1$s by day for the week.
da_DK: Vis %1$s for hver dag i ugen.

[ctx: Description of the Events Calendar Widget.]
en: Displays this month's events.
da_DK: Viser denne måneds begivenheder.

en: Descriptions
da_DK: Beskrivelser

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Display Images
da_DK: Vis billeder

en: Display Seconds
da_DK: Vis sekunder

en: Display of %1$s from %2$s
da_DK: Visning af %1$s fra %2$s

en: Display:
da_DK: Vis:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
da_DK: Viser en liste af kommende begivenheder på et specifikt sted.

en: Displays the time remaining until a specified event.
da_DK: Viser nedtællingen til en valgt begivenhed.

en: Displays this month’s events.
da_DK: Viser denne måneds begivenheder.

en: Distance
da_DK: Afstand

en: Distance unit
da_DK: Afstandsenhed

en: Draft
da_DK: Kladde

en: Draft %s
da_DK: Kladde %s

en: Duplicate
da_DK: Duplikat

en: Edit %1$s %2$s
da_DK: Rediger %1$s %2$s

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Edit All
da_DK: Rediger alle

en: Edit Future Events
da_DK: Rediger kommende begivenheder

en: Edit Recurring %1$s
da_DK: Rediger tilbagevendende %1$s

en: Edit Recurring Event
da_DK: Rediger tilbagevendende begivenhed

en: Edit Series
da_DK: Rediger denne serie

en: Edit Single
da_DK: Rediger en enkelt

en: Edit Upcoming
da_DK: Rediger kommende

en: Edit all events in this series
da_DK: Rediger alle begivenheder i denne serie

en: Edit all occurrences of this recurring event
da_DK: Rediger alle forekomster af denne tilbagevendende begivenhed

en: Edit series
da_DK: Rediger serie

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Color
da_DK: Farve på e-mail

en: Email Typography
da_DK: Typografi til e-mail

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
da_DK: Aktivér Efter HTML (nedenfor) på kortkoder.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
da_DK: Aktivér Før HTML (nedenfor) på kortkoder.

en: Enable the Events Manager as the default page for viewing Events on the Administration page.
da_DK: Aktivér Events Manager som standardside for visning af begivenheder på administrationssiden.

en: End Date
da_DK: Slutdato

en: Ends
da_DK: Slutter

en: Enter Location. Search for %s by Location.
da_DK: Indtast placering. Søg efter %s efter placering.

en: Enter a custom Google Maps API key
da_DK: Indtast en brugerdefineret Google Maps API-nøgle

en: Enter a search keyword.
da_DK: Indtast et søgeord

en: Enter a venue name or ID.
da_DK: Tast navn på lokalitet eller ID.

en: Enter an author login or ID.
da_DK: Indtast et forfatterlogin eller -ID.

en: Enter an organizer name or ID.
da_DK: Tast navn på arrangør eller ID.

en: Enter field label
da_DK: Indtast feltets etiket

en: Enter your API Key
da_DK: Indtast din API-nøgle

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Event Additional Fields
da_DK: Yderligere felter for begivenheder

en: Event Cats
da_DK: Kategori

en: Event Cost
da_DK: Pris

en: Event Count
da_DK: Optælling af begivenheder

en: Event Countdown
da_DK: Nedtælling til begivenhed

en: Event Datetime
da_DK: Dato for begivenhed

en: Event Description
da_DK: Beskrivelse af begivenheden

en: Event Details
da_DK: Begivenhedsdetaljer

en: Event Navigation
da_DK: Navigation til begivenheder

en: Event Options
da_DK: Indstillinger for begivenheder

en: Event Series
da_DK: Serie af begivenheder

en: Event Series Recurrence Day of Week
da_DK: Begivenhedsserie Gentagelse Ugedag

en: Event Time
da_DK: Tidspunkt for begivenhed

en: Event Title
da_DK: Titel på begivenhed

en: Event Venue
da_DK: Lokalitet for begivenhed

[ctx: Event admin duplicate link label.]
en: Duplicate
da_DK: Duplikat

[ctx: Event admin list duplicate link aria label.]
en: Duplicate event
da_DK: Duplikeret begivenhed

en: Event will not occur:
da_DK: Begivenheden vil ikke finde sted:

en: Event:
da_DK: Begivenhed:

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Events Bar
da_DK: Begivenheder Bar

en: Events Countdown
da_DK: Begivenhedsnedtæller

en: Events Featured Venue
da_DK: Events på et valgt sted

en: Events List
da_DK: Begivenhedsliste

en: Events Manager
da_DK: Event Manager

en: Events Per Page
da_DK: Begivenheder pr. side

en: Events View
da_DK: Visning af begivenheder

en: Events in this Series
da_DK: Begivenheder i denne serie

en: Events:
da_DK: Begivenheder:

en: Every
da_DK: Samtlige

en: Exception ends
da_DK: Undtagelsen slutter

en: Exceptions
da_DK: Undtagelser

en: Exclude
da_DK: Ekskluder

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
da_DK: Forventede en matrix, men modtog en variabel af typen '%s'

en: Faster event editing. Smarter save options. More flexibility. Events Calendar Pro 6.0  is full of features to make managing recurring and connected events better than ever. Before you get started, we need to migrate your existing events into the new system. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
da_DK: Hurtigere redigering af begivenheder. Smartere muligheder for at gemme. Mere fleksibilitet. Events Calendar Pro 6.0 er fuld af funktioner, der gør administrationen af tilbagevendende og forbundne begivenheder bedre end nogensinde. Før du går i gang, skal vi migrere dine eksisterende begivenheder til det nye system. Som med enhver anden væsentlig ændring af webstedet anbefaler vi, at du %sopretter en sikkerhedskopi%s af webstedet, før du begynder migreringsprocessen.

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Featured Events
da_DK: Fremhævede begivenheder

en: Featured Image
da_DK: Udvalgt billede

en: February
da_DK: Februar

en: Field Label
da_DK: Feltlabel

en: Field Type
da_DK: Felttype

en: Fifth
da_DK: Femte

en: Fill
da_DK: Udfyld

en: Filter Bar
da_DK: Filterbar

en: Filters
da_DK: Filtre

en: Find Events Button
da_DK: Find begivenheder-knap

en: First
da_DK: Første gang

en: Fix geolocation data
da_DK: Ret geo-location data

en: Fix venues data
da_DK: Ret lokalitet-data

en: Fixed geolocation data for %d venues
da_DK: Tilrettet geolokation data for %d lokaliteter

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Footer Navigation
da_DK: Navigation i sidefod

en: Fourth
da_DK: Fjerde

en: Frequency of recurring event must be a number
da_DK: Antal gange en begivenhed afholdes skal være et tal

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From
da_DK: Fra

en: Front-end Condense Events Series toggle
da_DK: Front-end Kondenser begivenheder Serie toggle

en: Front-end recurring event instances toggle
da_DK: Styr visning af tilbagevendende begivenheder

en: Future Event
da_DK: Kommende begivenhed

en: Future Event Background Color
da_DK: Baggrundsfarve for kommende begivenhed

en: Generate JSON-LD data
da_DK: Generer JSON-LD-data

en: Get %1$s
da_DK: Hent %1$s

en: Get Directions
da_DK: Kørselsvejledning

en: Get ready for the new recurring events!
da_DK: Gør dig klar til de nye tilbagevendende begivenheder!

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
da_DK: Google Maps API-geokodeopløsning understøttes kun med en brugerdefineret API-nøgle.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
da_DK: Google Maps API svarede med en fejlstatus på anmodningen: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
da_DK: Google Maps API-svar mangler nogle data.

en: Google Maps API returned a malformed response.
da_DK: Google Maps API returnerede et forkert svar.

en: Google maps iframe displaying the address to %s
da_DK: Google maps iframe viser adressen til %s

en: Google maps iframe displaying the venue location map
da_DK: Google maps iframe, der viser kort over mødestedets placering

en: Grid Color
da_DK: Gitterfarve

en: Happens
da_DK: Det sker

en: Has %s
da_DK: Har %s

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
da_DK: Arrangører

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Heading Color
da_DK: Overskriftsfarve

en: Headings
da_DK: Overskrifter

en: Height
da_DK: Højde

en: Hide
da_DK: Gem

en: Hide Details
da_DK: Skjul Detaljer

en: Hide Recurring %s
da_DK: Skjul tilbagevendende %s

en: Hide location search
da_DK: Skjul stedsøgning

en: Hide related events
da_DK: Skjul relaterede begivenheder

en: Hide this widget if there are no upcoming events
da_DK: Skjul denne widget, hvis der ikke er nogen kommende begivenheder

en: Hide weekends on Week View
da_DK: Skjul weekender i ugevisning

en: Highlight Color:
da_DK: Fremhæv farve:

en: Hooray!
da_DK: Hurra!

en: Horizontal Layout
da_DK: Vandret layout

en: Icon Color
da_DK: Ikonets farve

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
da_DK: Hvis felterne er tomme, når de indsendes, udfyldes de automatisk med disse værdier.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
da_DK: Hvis det er første gang du bruger Events calendar Pro, kan du godt sætte forventningerne i vejret! Inden længe har du oprettet din første event. Her finder du nogle få basistips, som ud fra vores erfaringer er brugbare for førstegangsbrugere:

en: Ignored
da_DK: Ignoreret

en: In
da_DK: I

en: In a location
da_DK: På et sted

en: Inactive State
da_DK: Inaktiv tilstand

en: Include
da_DK: Inkluder

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
da_DK: Inkluder dette felt i alle nye begivenheder i Gutenberg-blokeditoren

en: Is
da_DK: Er

en: Is Not
da_DK: Er ikke

en: January
da_DK: Januar

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
da_DK: og

en: July
da_DK: Juli

en: June
da_DK: Juni

en: Keyword
da_DK: Nøgleord

en: Kilometers
da_DK: Kilometer

en: Label Color
da_DK: Etikettens farve

en: Label Typography
da_DK: Typografi til etiketter

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
da_DK: Hele dagen

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s on a map.
da_DK: Se %1s på et kort.

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
da_DK: Vis %1s.

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
da_DK: Tilpasset

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
da_DK: Næste kommende begivenhed

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
da_DK: Specifik begivenhed

[ctx: Label for the default option.]
en: Use Event Bar Color
da_DK: Brug begivenhedsbjælkens farve

[ctx: Label for the event archive email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
da_DK: Vis e-mail på %1$s single

[ctx: Label for the event single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
da_DK: Vis telefonnummer på %1$s single

[ctx: Label for the map pin control]
en: Map Pin
da_DK: Kortnål

[ctx: Label for the organizer single email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
da_DK: Vis e-mail på %1$s single

[ctx: Label for the organizer single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
da_DK: Vis telefonnummer på %1$s single

en: Labels
da_DK: Etiketter

en: Last
da_DK: Sidste

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Legacy Event
da_DK: Arv-begivenhed

en: Link Color
da_DK: Link-farve

en: Link Typography
da_DK: Link-typografi

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Back to Manager
da_DK: Tilbage til Manager

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
da_DK: Konverter til single

en: Link to Organizer Profile
da_DK: Link til arrangørprofil

en: Link to Venue Profile
da_DK: Link til stedets profil

en: List
da_DK: Liste

en: List divider
da_DK: Opdeling af lister

en: List ender
da_DK: Slut på listen

en: Loading...
da_DK: Henter ...

en: Location
da_DK: Placering

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

[ctx: Lowercase plural name of the Series post type]
en: series
da_DK: serie

[ctx: Lowercase singular name of the Series post type]
en: series
da_DK: serie

en: M j, Y @ G:i
da_DK: j. F Y kl. G:i

en: Map
da_DK: Kort

en: Map of %1$s from %2$s
da_DK: Kort over %1$s fra %2$s

en: Map view search distance limit
da_DK: Afstandsbegrænset kortsøgning

en: March
da_DK: Marts

en: Match all
da_DK: Match alle

en: Match any
da_DK: Match nogle

en: Max Width
da_DK: Maks. bredde

en: Maximum Events
da_DK: Maksimale begivenheder

en: May
da_DK: Maj

[ctx: Message to display for inline shortcodes when the event is private.]
en: %1$sYou must log in to access this content.%2$s
da_DK: %1$sDu skal logge ind for at få adgang til dette indhold.%2$s

en: Message to display when the countdown is complete.
da_DK: Besked, der skal vises, når nedtællingen er færdig.

en: Migration of Weekly recurrence or exclusion rules with an interval greater than 1 is not yet supported. Remove the %1$s or wait to migrate until a path is available.
da_DK: Migrering af ugentlige gentagelses- eller udelukkelsesregler med et interval større end 1 understøttes endnu ikke. Fjern %1$s, eller vent med at migrere, indtil en sti er tilgængelig.

en: Mini Calendar
da_DK: Mini Kalender

en: Mock Field 1
da_DK: Mock-felt 1

en: Mock Field 2
da_DK: Mock-felt 2

en: Mock Value 1
da_DK: Mock-værdi 1

en: Mock Value 2
da_DK: Mock-værdi 2

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Month
da_DK: Måned

en: Month Label Color
da_DK: Farve på månedsetiketten

en: Month Label Typography
da_DK: Typografi for månedsetiketter

en: Month Separator
da_DK: Månedsseparator

en: Month View Events Per Day
da_DK: Måned Vis begivenheder pr. dag

en: Monthly
da_DK: Månedligt

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
da_DK: Månedlige gentagelser må ikke have bindestreg ("-") som dag for gentagelsen.

en: Months
da_DK: Måneder

en: Move all events in this series to the Trash
da_DK: Flyt alle begivenheder i denne serie til papirkurven

en: Move all occurrences of this recurring event to the Trash
da_DK: Flyt alle forekomster af denne tilbagevendende begivenhed til papirkurven

en: Multi-day
da_DK: Flere dage

en: Name
da_DK: Navn

en: Navigation Arrows Color
da_DK: Farve på navigationspile

en: Near
da_DK: I  nærheden af

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New %1$s %2$s Name
da_DK: Nyt %1$s %2$s navn

en: New %s
da_DK: Ny %s

en: Next
da_DK: Næste

en: Next %1$s
da_DK: Næste %1$s

en: Next Event
da_DK: Næste begivenhed

en: Next day
da_DK: Næste dag

en: Next month
da_DK: Næste måned

en: Next week
da_DK: Næste uge

en: No
da_DK: Nej

en: No %1$s.
da_DK: Ingen %1$s.

en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

en: No Default
da_DK: Ingen standard

en: No default set
da_DK: Ingen standard er angivet

en: No events are associated with this Series yet.
da_DK: Der er endnu ingen begivenheder forbundet med denne serie.

en: No events available to attach to a series.
da_DK: Der er ingen begivenheder, der kan knyttes til en serie.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
da_DK: Ingen resultater fundet for %1$s eller omkring  <strong>"%2$s"</strong> denne uge. Prøv en anden uge.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen resultater for %1$s i eller i nærheden af <strong>"%2$s"</strong>.

en: No results were found for this week. %1$s
da_DK: Ingen resultater fundet for denne uge. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
da_DK: Ingen resultater fundet for denne uge. Prøv at søge i en anden uge.

en: No saved organizers yet.
da_DK: Ingen gemte arrangører endnu.

en: No saved venues yet.
da_DK: Endnu ingen gemte lokaliteter.

en: None
da_DK: Ingen

en: Not
da_DK: Ikke

en: Not an event post.
da_DK: Ikke et indlæg om en begivenhed.

en: Note: the Day View only supports YYYY-MM-DD date formats as well as relative date formats like "yesterday", "today", "tomorrow", "+3 days", etc.
da_DK: Bemærk: Dagvisningen understøtter kun datoformaterne ÅÅÅÅ-MM-DD samt relative datoformater som "i går", "i dag", "i morgen", "+3 dage" osv.

en: Notes On Event Styling
da_DK: Noter om eventstyling

en: Notes On Event View Styling
da_DK: Noter om styling af begivenhedsvisning

[ctx: Notes on recommended image size for map pins.]
en: Google recommends a marker no more than 80px tall.
da_DK: Google anbefaler en markør, der ikke er mere end 80 px høj.

en: Notices
da_DK: Meddelelser

en: Number of events to list below the mini calendar:
da_DK: Antal begivenheder til liste under minikalenderen

en: Number of events to show per day:
da_DK: Antal begivenheder, der skal vises pr. dag:

en: Number of events to show:
da_DK: Antal begivenheder der vises:

en: Object Fit
da_DK: Objektets pasform

en: Oct
da_DK: Okt

en: October
da_DK: Oktober

en: Ok
da_DK: OK

en: On
da_DK: Den

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
da_DK: På &#8220;Kommende begivenhed&#8221; type nedtælling går den til den næste begivenhed, når den aktuelle begivenhed starter.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
da_DK: På &#8220;Næste begivenhed&#8221; type nedtælling vises denne tekst kun, når der ikke er nogen begivenheder at vise.

en: On and After
da_DK: På og efter

en: On and Before
da_DK: På og før

en: On hover
da_DK: Ved hover

en: On the
da_DK: På

en: Once
da_DK: Kun én gang

en: One all day event on [single_date]
da_DK: Et heldagsarrangement på [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
da_DK: Et heldagsarrangement på [single_date] kl. [start_time]

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
da_DK: Et land pr. linje i følgende format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (erstatter standardlisten)

en: One event on [single_date] at [start_time]
da_DK: En begivenhed på [single_date] kl. [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
da_DK: En flerdages begivenhed, der starter på [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
da_DK: En flerdages begivenhed, der starter den [single_date] kl. [start_time]

en: One per line
da_DK: Én pr. linje

en: Ongoing
da_DK: Løbende

en: Only Featured Events
da_DK: Kun fremhævede begivenheder

en: Opacity
da_DK: Gennemsigtighed

en: Options
da_DK: Valgmuligheder

en: Options (one per line)
da_DK: Valgmuligheder (én pr. linje)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
da_DK: Indstillinger, der er valgt her, tilsidesætter det, der blev valgt i afsnittene "Generelt tema" og "Globale elementer"

en: Organizer
da_DK: Arrangør

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%1$s">Preview organizer</a>
da_DK: Udkast til arrangør opdateret. <a target="_blank" href="%1$s">Forhåndsvis arrangør</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
da_DK: Arrangør er planlagt for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis arrangør</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%1$s">Preview organizer</a>
da_DK: Arrangør indsendt. <a target="_blank" href="%1$s">Forhåndsvisning af arrangør</a>

en: Organizer updated. <a href="%1$s">View organizer</a>
da_DK: Arrangør opdateret. <a href="%1$s">Se arrangør</a>

en: Other
da_DK: Andet

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
da_DK: Hvis du derimod føler dig eventyrlysten, så kan nu vælge Event menu, og starte med at indtaste din første event.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
da_DK: Vores mål er at hjælpe dig til at opnå succes, og såvidt det er muligt, vil vi gøre alt for at fejlsøge eller guide dig når du laver tilretninger. Vi kan dog ikke garantere 100% kompabilitet med ethvert tema eller andet plugin, dog vil vi pege dig i den rigtige retning, således at du, eller din kliet bliver tilfredse.

en: Parent %1$s %2$s
da_DK: Forælder %1$s %2$s

en: Parent %1$s %2$s:
da_DK: Forælder %1$s %2$s:

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
da_DK: (Se alle)

en: Past Event Background Color
da_DK: Baggrundsfarve for afsluttet begivenhed

en: Pending
da_DK: Afventer

en: Phone
da_DK: Tlf.

en: Phone Color
da_DK: Farve på telefon

en: Phone Typography
da_DK: Telefonens typografi

en: Phone number
da_DK: Telefonnummer

en: Photo Background Color
da_DK: Fotoets baggrundsfarve

en: Photo View
da_DK: Foto-visning

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
da_DK: Vælg en taksonomisk term

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
da_DK: og

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Categories
da_DK: Kategorier

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
da_DK: kategorier

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
da_DK: Kategorier

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
da_DK: kategorier

[ctx: Plural name of the Series post type]
en: Series
da_DK: Serie

en: Popup Date Switch Typography
da_DK: Typografi til popup-datokontakt

en: Popup Date Typography
da_DK: Popup Dato Typografi

en: Postal Code
da_DK: Postnummer

en: Prev
da_DK: Forrige

en: Preview Series
da_DK: Forhåndsvis serie

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous %1$s
da_DK: Forrige %1$s

en: Previous month
da_DK: Forrige måned

en: Previous week
da_DK: Forrige uge

en: Previous/Next Events
da_DK: Tidligere/Næste begivenheder

en: Price
da_DK: Pris

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
da_DK: dag

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
da_DK: den

en: RSVP/Tickets
da_DK: RSVP/billetter

en: RSVP/Tickets are not available in preview mode.
da_DK: RSVP/billetter er ikke tilgængelige i preview-tilstand.

en: Radio Buttons
da_DK: Radioknapper

en: Read about our plans for future features.
da_DK: Læs om vores planer for kommende features.

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
da_DK: Er du klar til at gå i gang? Det første skridt er en forhåndsvisning af migreringen.

en: Recurrence Count
da_DK: Antal gentagelser

en: Recurrence Description
da_DK: Beskrivelse af gentagelse

en: Recurrence Description:
da_DK: Gentagelse tekst:

en: Recurrence End Date
da_DK: Slutdato for gentagelser

en: Recurrence Rules
da_DK: Regler for tilbagevendende begivenheder

en: Recurrence meta should not be empty.
da_DK: Tilbagevendende meta bør ikke være tom.

en: Recurrence patterns are not yet supported for %1$s with %2$s or %3$s.
da_DK: Gentagelsesmønstre understøttes endnu ikke for %1$s med %2$s eller %3$s.

en: Recurrence patterns are not yet supported for events with tickets or RSVPs.
da_DK: Gentagelsesmønstre understøttes endnu ikke for begivenheder med billetter eller RSVP'er.

en: Recurring
da_DK: Tilbagevendende

en: Recurring %1$s.
da_DK: Tilbagevendende %1$s.

en: Recurring %s
da_DK: Tilbagevendende %s

en: Recurring %s:
da_DK: Tilbagevendende %s:

en: Recurring Event
da_DK: Tilbagevendende begivenhed

en: Recurring Event Day of Week
da_DK: Tilbagevendende begivenhed ugedag

en: Recurring Event:
da_DK: Tilbagevendende begivenhed:

en: Recurring Events Active
da_DK: Tilbagevendende begivenheder aktiv

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
da_DK: Gentagne begivenhedsdata er stadig ved at blive genereret for denne begivenhed. Bare rolig, du kan navigere væk &ndash; processen forsætter i baggrunden.

en: Recurring event ends
da_DK: Tilbagevendende begivenhed slutter

en: Recurring event ends on this date
da_DK: Tilbagevendende begivenhed slutter denne dato

en: Recurring event instances
da_DK: Antal gentagne begivenheder

en: Recurring event instances are still being created…
da_DK: Der oprettes stadig forekomster af tilbagevendende begivenheder...

en: Recurring events will be created this far in advance
da_DK: Tilbagevendende begivenheder vil blive oprettet så langt ud i fremtiden

[ctx: Recurring label for event in events list widget.]
en: Recurring
da_DK: Tilbagevendende

[ctx: Recurring label for event in featured venue widget.]
en: Recurring
da_DK: Tilbagevendende

en: Related %s
da_DK: Relateret %s

en: Related Events
da_DK: Lignende begivenheder

en: Related Events Settings
da_DK: Indstillinger for relaterede begivenheder

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
da_DK: Fjern relaterede begivenheder fra den enkelte begivenhedsvisning (med klassisk editor)

en: Removes location search field from the Events Bar on all views.
da_DK: Fjerner lokationssøgefeltet fra begivenhedslinjen i alle visninger.

en: Repeat This Event
da_DK: Gentag denne begivenhed

en: Restore Recurring Event
da_DK: Gendan tilbagevendende begivenhed

en: Restore Series
da_DK: Gendan serier

en: Restore all events in this series from the Trash
da_DK: Gendan alle events i denne serie fra papirkurven

en: Restore all occurrences of this recurring event from the Trash
da_DK: Gendan alle forekomster af denne tilbagevendende begivenhed fra papirkurven

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Schedule multiple events
da_DK: Planlæg flere begivenheder

en: Search
da_DK: Søg

en: Search %1$s %2$s
da_DK: Søg %1$s %2$s

en: Search %s
da_DK: Søg %s

en: Search events
da_DK: Søg begivenheder

en: Second
da_DK: Anden

en: Section Header
da_DK: Sektionens overskrift

en: Section header
da_DK: Sektionens overskrift

en: Select a State
da_DK: Vælg en stat

en: Select a Taxonomy Term
da_DK: Vælg en taksonomisk term

en: Select an %1$s
da_DK: Vælg %1$s

en: Select date.
da_DK: Vælg dato.

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
da_DK: og

en: Series
da_DK: Serie

en: Series ends
da_DK: Serien slutter

en: Series ends on this date
da_DK: Serien slutter på denne dato

en: Series options
da_DK: Muligheder i serien

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
da_DK: Serie af begivenheder

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
da_DK: Serie af begivenheder:

en: Series:
da_DK: Serie:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
da_DK: Indstil afstanden for, hvad sted-søgningen medtager (find begivenheder inden for X km. fra det valgte punkt)

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Details
da_DK: Vis deltajer

en: Show Series title on event pages and calendar views
da_DK: Vis serietitel på begivenhedssider og kalendervisninger

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
da_DK: Vis kun den første event i rækken af gentagne events (virker kun i liste visning).

en: Show only the next event in each Series (only affects list-style views).
da_DK: Vis kun den næste begivenhed i hver serie (påvirker kun listevisninger).

en: Show other events with the same event categories and/or tags.
da_DK: Vis andre events med samme eventkategorier og/eller tags.

en: Show seconds?
da_DK: Vis sekunder?

en: Single Event
da_DK: Enkelt begivenhed

en: Single Exception
da_DK: En enkelt undtagelse

en: Single Recurrence
da_DK: Enkelt gentagelse

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
da_DK: Kategori

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
da_DK: kategori

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
da_DK: Kategori

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
da_DK: kategori

[ctx: Singular name of the Series post type.]
en: Series
da_DK: Serie

en: Sold out
da_DK: Udsolgt

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
da_DK: Nogle yderligere feltdata skal stadig opdateres (desværre var vi ikke i stand til at fortsætte med at opdatere tingene automatisk).

en: Split the recurring event in two at this point, creating a new recurring event out of this and all subsequent events
da_DK: Del den tilbagevendende begivenhed i to på dette tidspunkt, og skab en ny tilbagevendende begivenhed ud af denne og alle efterfølgende begivenheder

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
da_DK: Opdel denne serie i to dele ved dette punkt, derved opretter du en ny serie med alle efterfølgende events

en: Start Date
da_DK: Startdato

en: State (US) Or Province (Int)
da_DK: Delstat eller provins

en: Street
da_DK: Gade

en: Subscribe to Calendar
da_DK: Abonner på kalender

en: Summary
da_DK: Sammenfatning

en: Summary of %1$s from %2$s
da_DK: Resumé af %1$s fra %2$s

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Tag Exclusion
da_DK: Udelukkelse af tag

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text Area
da_DK: Tekstfelt

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at The Events Calendar, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
da_DK: Tak fordi du købte Event Calendar PRO! Fra alle os i The Events Calendar sætter vi stor pris på det. Hvis du leder efter hjælp til Event Calendar PRO, er du kommet til det rette sted. Vi er forpligtet til at hjælpe med at gøre din kalender spektakulær ... og håber, at nedenstående ressourcer vil hjælpe dig med at nå dertil.

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
da_DK: Uge af %s

en: The %1$s information is malformed from %2$s; data: %3$s
da_DK: Oplysningerne %1$s er misdannede fra %2$s; data: %3$s

en: The %1$s post type(s) is not supported; supported post types are: %2$s
da_DK: Indlægstypen %1$s understøttes ikke; understøttede indlægstyper er: %2$s

en: The %1$s required information is missing from %2$s; data: %3$s
da_DK: Den krævede information %1$s mangler fra %2$s; data: %3$s

en: The Events Calendar Pro, a premium add-on to the open source The Events Calendar plugin (required), enables recurring events, custom attributes, venue pages, new widgets and a host of other premium features.
da_DK: The Events Calendar Pro, en premium-tilføjelse til open source-plugin'et The Events Calendar (påkrævet), giver mulighed for tilbagevendende begivenheder, brugerdefinerede attributter, lokalitetssider, nye widgets og et væld af andre premium-funktioner.

[ctx: The View Selector background color setting label.]
en: View Dropdown Background Color
da_DK: Vis dropdown baggrundsfarve

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
da_DK: min

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
da_DK: sek

[ctx: The acknowledgment button text.]
en: Okay
da_DK: OK

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
da_DK: arrangører

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
da_DK: steder

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
da_DK: arrangor

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
da_DK: lokalitet

en: The current default address is: %s
da_DK: Adresse er som standard: %s

en: The current default city is: %s
da_DK: By er som standard: %s

en: The current default country is: %s
da_DK: Land er som standard: %s

en: The current default organizer is: %s
da_DK: Arrangør er som standard: %s

en: The current default phone is: %s
da_DK: Telefonnummer er som standard: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
da_DK: Postnummer er som standard: %s

en: The current default state/province is: %s
da_DK: Standard for delstat/provins er: %s

en: The current default venue is: %s
da_DK: Lokalitet er som standard: %s

en: The data passed to the method is empty.
da_DK: De data, der sendes til metoden, er tomme.

[ctx: The days duration label]
en: days
da_DK: dage

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
da_DK: Klik for at vælge denne uge

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
da_DK: Denne uge

[ctx: The default title of the Month Widget.]
en: Events Calendar
da_DK: Begivenhedskalender

[ctx: The description of the Countdown Widget.]
en: Displays the time remaining until a specified event.
da_DK: Viser den tid, der er tilbage til en bestemt begivenhed.

[ctx: The description of the Featured Venue Widget.]
en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
da_DK: Viser en liste over kommende arrangementer på et bestemt sted.

en: The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently from the original series.
da_DK: Den valgte begivenhed og alle efterfølgende begivenheder i serien bliver adskilt i en ny serie af begivenheder, som du kan redigere uafhængigt af den oprindelige serie.

en: The first four fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
da_DK: De første fire felter accepterer de datoformatindstillinger, der er tilgængelige for PHP %1$s-funktionen. <a href="%2$s" target="_blank">Lær, hvordan du laver dit eget datoformat her</a>.

[ctx: The first-letter abbreviation for Saturday]
en: S
da_DK: L

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
da_DK: O

en: The following recurring %1$s are now part of a new Series of the same name:
da_DK: Følgende tilbagevendende %1$s er nu en del af en ny serie med samme navn:

en: The following recurring %1$s had multiple recurrence rules and were split into multiple recurring events with identical content. All of these %1$s are part of a new Series of the same name:
da_DK: Følgende tilbagevendende %1$s havde flere tilbagevendende regler og blev opdelt i flere tilbagevendende begivenheder med identisk indhold. Alle disse %1$s er en del af en ny serie med samme navn:

en: The following recurring %1$s have multiple recurrence rules and will be split into multiple recurring %1$s with identical content. All of these %1$s will be part of a new Series of the same name:
da_DK: Følgende tilbagevendende %1$s har flere gentagelsesregler og vil blive opdelt i flere tilbagevendende %1$s med identisk indhold. Alle disse %1$s vil være en del af en ny serie med samme navn:

en: The following recurring %1$s will be part of a new Series of the same name:
da_DK: Følgende tilbagevendende %1$s vil være en del af en ny serie med samme navn:

[ctx: The hours duration label]
en: hours
da_DK: timer

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
da_DK: Vis:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
da_DK: Begivenhed:

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
da_DK: Titel:

[ctx: The label for the field to change the displayed text on countdown completion.]
en: Countdown Completed Text
da_DK: Nedtælling afsluttet tekst

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Featured Venue Widget.]
en: Generate JSON-LD data
da_DK: Generer JSON-LD-data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
da_DK: Generer JSON-LD-data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Month Widget.]
en: Generate JSON-LD data
da_DK: Generer JSON-LD-data

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Week View Widget.]
en: Generate JSON-LD data
da_DK: Generer JSON-LD-data

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
da_DK: By

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
da_DK: Pris

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
da_DK: Land

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
da_DK: Arrangør

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
da_DK: Telefon

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
da_DK: Delstat eller provins

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
da_DK: Gade/vej

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
da_DK: Lokalitet

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
da_DK: Hjemmeside

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
da_DK: Postnummer

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
da_DK: Tilføj et filter:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
da_DK: Skjul denne widget, hvis der ikke er nogen kommende begivenheder.

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
da_DK: Vis sekunder?

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
da_DK: Titel:

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
da_DK: Titel:

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
da_DK: Titel:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
da_DK: Nedtælling til:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
da_DK: Sted:

[ctx: The label of the confirm button in the Occurrence redirect dialog.]
en: Okay
da_DK: OK

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
da_DK: Opret eller find en serie

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
da_DK: Vælg et sted.

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
da_DK: Breddegrad og længdegrad for dit mødested kunne ikke hentes. Den daglige forespørgselsgrænse for Google Maps API er nået! %1$s

en: The maximum number of events this widget should show.
da_DK: Det maksimale antal begivenheder, som denne widget skal vise.

[ctx: The message containing an actionable link to allow the user to move to an Event that will allow editing recurrence rules.]
en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
da_DK: Dette er en enkelt forekomst. Gå til %1$s for at ændre gentagelsesreglerne.

[ctx: The name of the Countdown Widget.]
en: Events Countdown
da_DK: Nedtælling til begivenheder

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
da_DK: %1$s efter uge

[ctx: The name of the Featured Venue.]
en: Events Featured Venue
da_DK: Begivenheder udvalgt sted

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
da_DK: %1$s kalender

en: The number of events to display per page day in month view. Defaults to the value set in Events > Settings.
da_DK: Antallet af begivenheder, der skal vises pr. sidedag i månedsvisning. Standard er den værdi, der er indstillet i Begivenheder > Indstillinger.

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
da_DK: Antallet af begivenheder, der skal vises pr. side i liste-, kort-, foto- og oversigtsvisning.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
da_DK: år

en: The post %1$d is missing the %2$s meta key.
da_DK: Indlægget %1$d mangler metanøglen %2$s.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be deleted because it contains one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
da_DK: Denne serie kan ikke slettes, fordi den indeholder en eller flere tilbagevendende begivenheder. Slet de(n) tilknyttede tilbagevendende begivenhed(er), eller tildel dem til en anden serie.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be deleted because they contain one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
da_DK: Følgende serier kan ikke slettes, fordi de indeholder en eller flere tilbagevendende begivenheder. Slet de(n) tilknyttede tilbagevendende begivenhed(er), eller tildel dem til en anden serie.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be trashed because it contains one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
da_DK: Denne serie kan ikke slettes, fordi den indeholder en eller flere tilbagevendende begivenheder. Smid de(n) tilknyttede tilbagevendende begivenhed(er) ud, eller tildel dem til en anden serie.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be trashed because they contain one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
da_DK: Følgende serier kan ikke slettes, fordi de indeholder en eller flere tilbagevendende begivenheder. Smid de(n) tilknyttede tilbagevendende begivenhed(er) ud, eller tildel dem til en anden serie.

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
da_DK: år

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience an issue, try switching to a basic WordPress theme and deactivate related plugins.
da_DK: Stilen på denne widget påvirkes ofte af dit tema og dine plugins. Hvis du oplever et problem, kan du prøve at skifte til et grundlæggende WordPress-tema og deaktivere relaterede plugins.

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
da_DK: %1$d forekomster af denne begivenhed er blevet opdateret. Du vil blive omdirigeret til forekomsten på %2$s.

[ctx: The text for the horizontal layout option.]
en: Horizontal
da_DK: Vandret

[ctx: The text for the vertical layout option.]
en: Vertical
da_DK: Lodret

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
da_DK: Kort

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
da_DK: Billede

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
da_DK: Sammenfatning

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
da_DK: Sted

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
da_DK: Uge

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
da_DK: opdater mødestedets adresse eller brug bredde- og længdegrader

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
da_DK: prøv igen

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
da_DK: Serie af begivenheder:

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
da_DK: Skærm:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
da_DK: Filtre:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
da_DK: %1$s kalender

[ctx: The title of the dialog that will inform the user the browser will be redirected to a new Occurrence edit screen.]
en: Recurring event updated
da_DK: Tilbagevendende begivenhed er opdateret

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
da_DK: Luk

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at rette stedets geolokaliseringsoplysninger: %s

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week.
da_DK: Der var ingen resultater for <strong>"%s"</strong> denne uge.

en: These changes will affect this %1$s and all following %2$s
da_DK: Disse ændringer vil påvirke denne %1$s og alle følgende %2$s

en: Third
da_DK: Tredje

en: This %1$s
da_DK: Denne %1$s

en: This %1$s does not have a mappable address.
da_DK: Denne %1$s har ikke en adresse, der kan tilknyttes.

en: This %1$s is part of a %2$sSeries%3$s with %4$d total %5$s through %6$s.
da_DK: Denne %1$s er en del af en %2$sSeries%3$s med %4$d i alt %5$s til og med %6$s.

en: This action cannot be undone.
da_DK: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This and following %1$s
da_DK: Denne og kommende %1$s

en: This block displays related events based on the tags and categories you select. Please add tags and categories to display related events, and be sure you have more events for these tags and categories.
da_DK: Denne blok viser relaterede begivenheder baseret på de tags og kategorier, du vælger. Tilføj tags og kategorier for at vise relaterede begivenheder, og sørg for, at du har flere begivenheder for disse tags og kategorier.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system
    
     and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
da_DK: Denne brugerdefinerede gentagelsesregel blev oprettet i et andet kalendersystem↵.
    ↵
     og kan ikke redigeres. Vælg en anden mulighed for at oprette en ny regel.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
da_DK: Denne brugerdefinerede gentagelsesregel blev oprettet i et andet kalendersystem og kan ikke redigeres. Vælg en anden mulighed for at oprette en ny regel.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
da_DK: Denne begivenheds gentagelsesregler blev oprettet i blokeditoren. Brug blokeditoren til at foretage yderligere ændringer.

en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
da_DK: Dette er en enkelt forekomst. Gå til %1$s for at ændre gentagelsesreglerne.

en: This section contains information on the Events Calendar PRO Plugin.
da_DK: Dette afsnit indeholder oplysninger om Event Calendar PRO Plugin.

en: This setting applies to all of the venues added to the event.
da_DK: Denne indstilling gælder for alle de steder, der er tilføjet til begivenheden.

en: Thumbnail
da_DK: Miniaturebillede

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Time
da_DK: Tid

en: Time Separator
da_DK: Tidsseparator

en: Time Tag
da_DK: Tidsstempel

en: Times:
da_DK: Tidspunkt:

en: Title
da_DK: Titel

en: Title:
da_DK: Titel:

en: To
da_DK: Til

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
da_DK: For at give bedre kontrol over datoer, avancerede sikkerhedsforbedringer og øget ydeevne.

en: To begin using Events Calendar Pro, please install the latest version of
da_DK: For at komme i gang med at bruge Events Calendar Pro skal du installere den nyeste version af

en: Today Button
da_DK: I dag-knap

en: Toggle multiday %s
da_DK: Skift mellem flere dage %s

en: Trash Recurring %1$s
da_DK: Slet tilbagevendende %1$s

en: Trash Recurring Event
da_DK: Affald tilbagevendende begivenhed

en: Trash Series
da_DK: Flyt til papirkurv

en: Trashed
da_DK: Kasseret

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Typography
da_DK: Typografi

en: URL
da_DK: Link

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
da_DK: Kan ikke fortsætte behandlingen af tilbagevendende begivenhedsdata. Genindlæs venligst denne side for at fortsætte/prøve igen.

en: Unique recurring count
da_DK: Antal unikke gentagelser

en: Upcoming
da_DK: På vej

en: Update %1$s %2$s
da_DK: Opdater %1$s %2$s

en: Update this Series to add the selected events:
da_DK: Opdater denne serie for at tilføje de valgte begivenheder:

en: Upgrade your recurring events.
da_DK: Opgrader dine tilbagevendende begivenheder.

en: Use Default View
da_DK: Brug standardvisning

en: Use a custom list of countries
da_DK: Benyt en forvalgt liste af lande

en: Use a search keyword to only show matching events.
da_DK: Brug et søgeord til kun at vise matchende begivenheder.

en: Use date:
da_DK: Brug dato:

en: Use in Block Editor
da_DK: Brug i Block Editor

en: Use latitude + longitude
da_DK: Brug længde- og breddegrader

en: Use pattern:
da_DK: Brug mønster:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
da_DK: Brug dette felt, hvis du vil tilsidesætte de automatisk genererede beskrivelser af begivenhedens gentagelse

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
da_DK: dag

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
da_DK: dage

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
da_DK: måned

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
da_DK: måneder

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
da_DK: uge

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
da_DK: uger

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
da_DK: år

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
da_DK: år

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
da_DK: den femte %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
da_DK: den første %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
da_DK: den fjerde %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
da_DK: den sidste %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
da_DK: den anden %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
da_DK: den tredje %1$s

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %1$spremium support forums%2$s. Unlike at the %3$sWordPress.org support forum%4$s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
da_DK: Brugere, der har købt en eventkalender PRO-licens, får fuld adgang til vores %1$spremium-supportfora%2$. I modsætning til %3$sWordPress.org supportforum%4$s, hvor vores engagement er begrænset til at identificere og rette fejl, har vi et dedikeret supportteam til PRO-brugere. Vi er på PRO-foraene hver dag i hele arbejdsugen, og ingen tråd bør gå mere end 24 timer uden et svar.

en: Venue
da_DK: Sted

en: Venue Details
da_DK: Detaljer om mødestedet

en: Venue Latitude
da_DK: Lokalitetens breddegrad

en: Venue Longitude
da_DK: Lokalitetens længdegrad

en: Venue Overwrite Coordinates
da_DK: Overskrivning af stedets koordinater

en: Venue Title
da_DK: Stedets titel

[ctx: Venue count suffix]
en: +%d more
da_DK: +%d mere

en: Venue location map
da_DK: Kort over mødestedets beliggenhed

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
da_DK: Lokalitet er planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis lokalitet</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%1$s">Preview venue</a>
da_DK: Sted indsendt. <a target="_blank" href="%1$s">Forhåndsvisning af sted</a>

en: Venue:
da_DK: Sted:

en: Vertical Layout
da_DK: Lodret layout

en: Video Embed
da_DK: Indlejring af video

en: View
da_DK: Vis

en: View %s
da_DK: Vis %s

en: View %s Details
da_DK: Vis %s Detaljer

en: View All Add-Ons
da_DK: Se alle tilføjelser

en: View More
da_DK: Vis mere

en: View Options
da_DK: Vis muligheder

en: View Selector
da_DK: Visningsvælger

en: View Series
da_DK: Vis serie

en: View Start Date
da_DK: Vis startdato

en: View more %1$s at %2$s.
da_DK: Se flere %1$s på %2$s.

en: Virtual
da_DK: Virtuel

en: Watch Button
da_DK: Se-knap

en: We need to update the additional field data for some of your events.
da_DK: Vi er nødt til at opdatere de ekstra feltdata for nogle af dine events.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
da_DK: Vi anbefaler et billedformat på 16:9 til udvalgte billeder.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
da_DK: Vi bruger Google Maps API til at få disse oplysninger. Det kan tage et stykke tid (ca. 1 minut for hver 200 mødesteder).

en: We'll scan all existing %1$s and let you know what to expect from the migration process. You'll also get an idea of how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
da_DK: Vi scanner alle eksisterende %1$s og fortæller dig, hvad du kan forvente af migreringsprocessen. Du får også en idé om, hvor lang tid din migrering vil tage. Forhåndsvisningen kører i baggrunden, så du kan fortsætte med at bruge din hjemmeside.

en: Website
da_DK: Hjemmeside

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Week
da_DK: Uge

en: Week of %s
da_DK: Uge af  %s

en: Weekly
da_DK: Ugentligt

en: Weeks
da_DK: Uger

en: When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use their original URLs will receive a 404 not found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to set up and manage redirects.
da_DK: Når du bryder begivenheder fra en serie, ændres deres URL'er, så alle brugere, der forsøger at bruge deres oprindelige URL'er, får en 404 not found-fejl. Hvis dette er et problem, kan du overveje at bruge et passende plugin til at opsætte og administrere omdirigeringer.

en: Which month will the event recur in?
da_DK: I hvilken måned forgår begivenheden?

en: Width
da_DK: Bredde

en: Year
da_DK: År

en: Yearly
da_DK: Årligt

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
da_DK: Årlige gentagelser må ikke have bindestreg ("-") som dag for gentagelsen.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
da_DK: Årlige brugerdefinerede gentagelser med en anden dag skal have enten en dato eller en dag angivet.

en: Years
da_DK: År

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are about to break this event out of its series.
da_DK: Du er ved at bryde denne begivenhed ud af sin serie.

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
da_DK: Du er ved at bryde denne begivenhed ud af sin serie.↵
    ↵
    Du vil kunne redigere den uafhængigt af den oprindelige serie.↵
    ↵
    Denne handling kan ikke fortrydes.↵
    ↵
    Når du bryder begivenheder fra en serie, ændres deres URL'er, så alle brugere, der forsøger at bruge de oprindelige URL'er, får en 404 Not Found-fejl. Hvis dette er et problem, kan du overveje at bruge et passende plugin til at opsætte og administrere omdirigeringer.

en: You are about to break this occurrence out of its recurring event.
    
    You will be able to edit it independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
da_DK: Du er ved at bryde denne begivenhed ud af dens tilbagevendende begivenhed.↵
    ↵
    Du vil kunne redigere den uafhængigt af den oprindelige tilbagevendende begivenhed.↵
    ↵
    Denne handling kan ikke fortrydes.↵
    ↵
    Når du bryder forekomster fra en tilbagevendende begivenhed, ændres deres URL'er, så alle brugere, der forsøger at bruge de oprindelige URL'er, får en 404 Not Found-fejl. Hvis dette er et problem, kan du overveje at bruge et passende plugin til at opsætte og administrere omdirigeringer.

en: You are about to split this recurring event in two.
    
    The occurrence you selected and all subsequent occurrences in the recurring event will be separated into a new recurring event that you can edit independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
da_DK: Du er ved at dele denne tilbagevendende begivenhed i to.↵
    ↵
    Den begivenhed, du har valgt, og alle efterfølgende begivenheder i den tilbagevendende begivenhed bliver opdelt i en ny tilbagevendende begivenhed, som du kan redigere uafhængigt af den oprindelige tilbagevendende begivenhed.↵
    ↵
    Denne handling kan ikke fortrydes.↵
    ↵
    Når du bryder hændelser fra en tilbagevendende begivenhed, ændres deres URL'er, så alle brugere, der forsøger at bruge de oprindelige URL'er, får en 404 Not Found-fejl. Hvis dette er et problem, kan du overveje at bruge et passende plugin til at opsætte og administrere omdirigeringer.

en: You are about to split this series in two.
da_DK: Du er ved at dele denne serie i to.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
da_DK: Du er ved at dele denne serie i to.↵
    ↵
    Den begivenhed, du har valgt, og alle efterfølgende begivenheder i serien bliver adskilt i en ny serie af begivenheder, som du kan redigere uafhængigt af den oprindelige serie.↵
    ↵
    Denne handling kan ikke fortrydes.↵
    ↵
    Når du bryder begivenheder fra en serie, ændres deres URL'er, så alle brugere, der forsøger at bruge de oprindelige URL'er, får en 404 Not Found-fejl. Hvis dette er et problem, kan du overveje at bruge et passende plugin til at opsætte og administrere omdirigeringer.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
da_DK: Du redigerer nu alle begivenheder i en serie

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
da_DK: Brug denne indstilling til at tilføje individuelle standarder for nye steder, som oprettes (disse standarder vil ikke bruges til dit standard sted).

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
da_DK: Du har lokaliteter uden geolokation.

en: You must select a recurrence end date
da_DK: Vælg en slutdato for gentagelserne

en: You will be able to edit it independently from the original series.
da_DK: Du vil kunne redigere den uafhængigt af den oprindelige serie.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process.
da_DK: Dit websted bruger nu det opgraderede system til tilbagevendende begivenheder. Se rapporten nedenfor for at finde ud af, hvordan dine begivenheder kan være blevet justeret under migreringsprocessen.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
da_DK: Dit websted bruger nu det opgraderede system til tilbagevendende begivenheder. Se rapporten nedenfor for at finde ud af, hvordan dine begivenheder kan være blevet justeret under migreringsprocessen. Gå videre og %1$se dine begivenheder%2$s eller %3$se din kalender.%2$s

en: Zip
da_DK: Postnummer

en: Zoom Dial-in Info
da_DK: Zoom opkaldsinfo

en: Zoom Link
da_DK: Zoom-link

en: a different day:
da_DK: en anden dag:

en: a different time:
da_DK: et andet tidspunkt:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
da_DK: Alle felter er blevet opdateret!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
da_DK: En uventet fejl forhindrede opdateringen i at blive gennemført.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
da_DK: Arbejder&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
da_DK: Klik her for at køre opdateringen.

en: after
da_DK: efter

en: all
da_DK: alle

en: all day
da_DK: hele dagen

en: and
da_DK: og

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
da_DK: månedlig (tilpasset)

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
da_DK: til

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
da_DK: på

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
da_DK: den

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
da_DK: ugentlig (tilpasset)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
da_DK: årlig (tilpasset)

en: daily
da_DK: dagligt

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
da_DK: dagligt

en: day
da_DK: dag

en: days
da_DK: dage

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
da_DK: Anmodning om geokode mislykkedes (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
da_DK: Der blev anmodet om en ugyldig forekomst af en tilbagevendende begivenhed (%1$s), der omdirigerede til %2$s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
da_DK: Ukendt

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
da_DK: forkert slug

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
da_DK: ugyldig dato

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
da_DK: Annuller

[ctx: dialog description for this and following events]
en: These changes will affect this event and all following %s
da_DK: Ændringerne påvirker denne begivenhed og alle kommende %s

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
da_DK: Alle %s

[ctx: dialog option for this and following events]
en: This and following %s
da_DK: Denne og kommende %s

[ctx: dialog title for edit recurring event]
en: Edit recurring $s
da_DK: Rediger tilbagevendende $s

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
da_DK: Slet tilbagevendende $s

en: event
da_DK: begivenhed

en: events
da_DK: begivenheder

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
da_DK: Begræns til kun at omfatte udvalgte begivenheder

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
da_DK: Fremhævede %s

en: fifth
da_DK: femte

en: first
da_DK: første

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
da_DK: for at breddegrad og længdegrad skal genereres automatisk; ellers kan du kun indtaste værdierne manuelt.

en: fourth
da_DK: fjerde

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
da_DK: dag 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
da_DK: dag 10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
da_DK: dag 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
da_DK: dag 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
da_DK: dag 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
da_DK: dag 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
da_DK: dag 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
da_DK: dag 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
da_DK: dag 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
da_DK: dag 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
da_DK: dag 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
da_DK: dag 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
da_DK: dag 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
da_DK: dag 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
da_DK: dag 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
da_DK: dag 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
da_DK: dag 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
da_DK: dag 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
da_DK: dag 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
da_DK: dag 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
da_DK: dag 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
da_DK: dag 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
da_DK: dag 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
da_DK: dag 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
da_DK: dag 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
da_DK: dag 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
da_DK: dag 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
da_DK: dag 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
da_DK: dag 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
da_DK: dag 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
da_DK: dag 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
da_DK: femte fredag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
da_DK: femte mandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
da_DK: femte lørdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
da_DK: femte søndag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
da_DK: femte torsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
da_DK: femte tirsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
da_DK: femte onsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
da_DK: første fredag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
da_DK: første mandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
da_DK: første lørdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
da_DK: første søndag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
da_DK: første torsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
da_DK: første tirsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
da_DK: første onsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
da_DK: fjerde fredag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
da_DK: fjerde mandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
da_DK: fjerde lørdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
da_DK: fjerde søndag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
da_DK: fjerde torsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
da_DK: fjerde tirsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
da_DK: fjerde onsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
da_DK: sidste fredag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
da_DK: sidste mandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
da_DK: sidste lørdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
da_DK: Sidste søndag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
da_DK: sidste torsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
da_DK: sidste tirsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
da_DK: sidste onsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
da_DK: sidste dag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
da_DK: anden fredag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
da_DK: anden mandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
da_DK: anden lørdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
da_DK: anden søndag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
da_DK: anden torsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
da_DK: anden tirsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
da_DK: anden onsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
da_DK: tredje fredag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
da_DK: tredje mandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
da_DK: tredje lørdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
da_DK: tredje søndag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
da_DK: tredje torsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
da_DK: tredje tirsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
da_DK: tredje onsdag

en: last
da_DK: sidste

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
da_DK: og

en: map
da_DK: kort

en: month
da_DK: måned

en: monthly
da_DK: månedligt

en: monthly (custom)
da_DK: månedlig (brugerdefineret)

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
da_DK: månedligt

en: months
da_DK: måneder

en: never
da_DK: adrig

en: next day
da_DK: næste dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
da_DK: %1$s. dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
da_DK: %1$s. dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
da_DK: %1$s. dag

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
da_DK: %1$s dag

en: of the month
da_DK: af måneden

en: of this event have been created through %s.
da_DK: af denne begivenhed er blevet oprettet gennem %s.

en: on
da_DK: på

en: on the
da_DK: på

en: once
da_DK: en gang

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
da_DK: én gang

en: photo
da_DK: billede

en: placeholder image
da_DK: pladsholderbillede

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
da_DK: dag

[ctx: pretext for exclusion rule type dropdown]
en: Not
da_DK: Ikke

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
da_DK: Forekommer

en: recurring %1$s
da_DK: tilbagevendende %1$s

en: remove
da_DK: fjern

en: same day
da_DK: samme dag

en: second
da_DK: anden

en: see all
da_DK: se alle

en: starting %s
da_DK: starter %s

en: summary
da_DK: sammenfatning

en: the 10th day of the month
da_DK: den 10. dag i måneden

en: the 11th day of the month
da_DK: den 11. dag i måneden

en: the 12th day of the month
da_DK: den 12. dag i måneden

en: the 13th day of the month
da_DK: den 13. dag i måneden

en: the 14th day of the month
da_DK: den 14. dag i måneden

en: the 15th day of the month
da_DK: den 15. dag i måneden

en: the 16th day of the month
da_DK: den 16. dag i måneden

en: the 17th day of the month
da_DK: den 17. dag i måneden

en: the 18th day of the month
da_DK: den 18. dag i måneden

en: the 19th day of the month
da_DK: den 19. dag i måneden

en: the 1st day of the month
da_DK: månedens 1. dag

en: the 20th day of the month
da_DK: den 20. dag i måneden

en: the 21st day of the month
da_DK: den 21. dag i måneden

en: the 22nd day of the month
da_DK: den 22. dag i måneden

en: the 23rd day of the month
da_DK: den 23. dag i måneden

en: the 24th day of the month
da_DK: den 24. dag i måneden

en: the 25th day of the month
da_DK: den 25. dag i måneden

en: the 26th day of the month
da_DK: den 26. dag i måneden

en: the 27th day of the month
da_DK: den 27. dag i måneden

en: the 28th day of the month
da_DK: den 28. dag i måneden

en: the 29th day of the month
da_DK: den 29. dag i måneden

en: the 2nd day of the month
da_DK: månedens 2. dag

en: the 30th day of the month
da_DK: den 30. dag i måneden

en: the 31st day of the month
da_DK: den 31. dag i måneden

en: the 3rd day of the month
da_DK: den 3. dag i måneden

en: the 4th day of the month
da_DK: den 4. dag i måneden

en: the 5th day of the month
da_DK: den 5. dag i måneden

en: the 6th day of the month
da_DK: den 6. dag i måneden

en: the 7th day of the month
da_DK: den 7. dag i måneden

en: the 8th day of the month
da_DK: den 8. dag i måneden

en: the 9th day of the month
da_DK: den 9. dag i måneden

en: the same day:
da_DK: samme dag:

en: the same time:
da_DK: samme tidspunkt:

en: third
da_DK: tredje

en: to
da_DK: til

en: week
da_DK: uge

en: weekly
da_DK: ugentligt

en: weekly (custom)
da_DK: ugentligt (brugerdefineret)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
da_DK: ugentligt

en: weeks
da_DK: uger

en: year
da_DK: år

en: yearly
da_DK: hvert år

en: yearly (custom)
da_DK: årligt (brugerdefineret)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
da_DK: årligt

en: years
da_DK: år
