Events Calendar Pro - en to fr translation catalogue (736 entries)

en:  and
fr:  , et

en:  months
fr:  mois

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
fr: (supprimer)

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
fr: %1$s %2$s %3$s. Cliquer pour sélectionner %4$s.

en: %1$s Settings
fr: Paramètres %1$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
fr: %1$s à %2$s jusqu'à %3$s à %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
fr: %1$s pour la semaine du %2$s

en: %1$s now
fr: %1$s maintenant

en: %1$s to %2$s.
fr: %1$s à %2$s.

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
fr: %d instances de cet événement ont été créées grâce à %s. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus.</a>

en: %d%% complete
fr: %d%% complet

en: %s Details
fr: Détails des %s

en: %s for week of %s
fr: %s pour la semaine du %s

en: %s published privately.
fr: %s publié en Privé.

en: %s published.
fr: %s publié.

en: %s reverted to draft.
fr: %s converti en brouillon.

en: %s scheduled.
fr: %s programmé.

en: %s updated.
fr: %s mis(e) à jour.

en: &larr; Back to %s
fr: &larr; Retour à %s

en: (See all)
fr: (Voir toutes les dates)

en: + %d More | + %d More
fr[0]: + %d Plus
fr[1]: + %d Plus

en: +1 more | +%s more
fr[0]: +1 de plus
fr[1]: + %s de plus

en: , and
fr: , et

en: , and
fr: , et

en: 2nd day
fr: 2ème jour

en: 3rd day
fr: 3ème jour

en: 4th day
fr: 4ème jour

en: 5th day
fr: 5ème jour

en: 6th day
fr: 6ème jour

en: 7th day
fr: 7ème jour

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
fr[0]: <b>%1$s</b> requiert <b>PHP %2$s</b> ou plus récent.
fr[1]: <b>%1$s</b> requiert <b>PHP %2$s</b> ou plus récent.

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
fr: <p>Choisissez le lieu et l'organisateur par défaut. Définissez l'adresse par défaut vous fera gagner du temps lors de la création d'une nouvelle fiche de lieu ou d'organisateur.</p><p>Vous pouvez remplacer ces réglages pour chaque événement.</p>

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
fr: <span class="tribe-nav-label">Suivant</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
fr: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Précédent</span>

en: A
fr: Un

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] jour(s) à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] jour(s) à [start_time], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] jour(s) à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] jour(s), ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] jour(s), se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] jour(s), se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_day_description] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_day_description] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_day_description] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_day_description], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_day_description], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_day_description], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_number] du mois à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_number] du mois à [start_time], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_number] du mois à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_number] du mois, ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_number] du mois, se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] mois débutant le [month_number] du mois, se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours toutes les [interval] semaine(s) débutant le [days_of_week] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours toutes les [interval] semaine(s) débutant le [days_of_week] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours toutes les [interval] semaine(s) débutant le [days_of_week] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours toutes les [interval] semaine(s) débutant le [days_of_week], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours toutes les [interval] semaine(s) débutant le [days_of_week], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours toutes les [interval] semaine(s) débutant le [days_of_week], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_day_description] [month_names] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_day_description][month_names] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_day_description] [month_names] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_day_description] [month_names], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_day_description][month_names], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_day_description] [month_names], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_number][month_names] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_number][month_names] à [start_time], se répétant indéfiniement

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_number] [month_names] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_number] [month_names], ayant lieu [count] fois

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_number][month_names] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours tous les [interval] an(s) débutant le [month_number] [month_names], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: Add %1$s
fr: Ajouter %1$s

en: Add Exclusion
fr: Ajouter une exclusion

en: Add New %s
fr: Ajouter Nouveau %s

en: Add Rule
fr: Ajouter une Règle

en: Add a filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
fr: Ajoutez des champs supplémentaires aux pages d'administration de votre événement en configurant les champs et les options ici. Vos champs supplémentaires personnalisés s'afficheront ensuite sur les pages d'administration des événements. Toute personne qui crée un événement pourra ainsi ajouter les informations y afférentes, par exemple les options de restauration, les groupes d'âge recommandés ou les informations sur le stationnement. %s

en: Add another
fr: Ajouter un autre

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Add more events
fr: Ajouter plus d'événements

en: Additional %1$s Fields
fr: Champs %1$s additionnels

en: Additional Field
fr: Champ supplémentaire

en: Additional Fields
fr: Champs supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Address:
fr: Adresse:

en: Adjust this block’s options under Events → Settings →
fr: Ajustez les options de ce bloc dans Événements → Paramètres →

en: All %1$s for %2$s
fr: Tous les %1$s pour %2$s

en: All Day
fr: Toute la journée

en: All Day.
fr: Toute la journée.

en: All Events Link
fr: Lien vers tous les événements

en: All day
fr: Toute la journée

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
fr: Autorisez les utilisateurs à décider de l'affichage ou non de toutes les instances d'un événement récurrent sur les vues de type liste.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] jour(s) à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] jour(s) à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] jour(s) à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] jour(s), ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] jour(s), se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] jour(s), se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_day_description] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_day_description] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_day_description] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_day_description], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_day_description], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_day_description], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_number] du mois à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_number] du mois à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_number] du mois à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_number] du mois, ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_number] du mois, se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] mois le [month_number] du mois, se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière toutes les [interval] semaine(s) le [days_of_week] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière toutes les [interval] semaine(s) le [days_of_week] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière toutes les [interval] semaine(s) le [days_of_week] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière toutes les [interval] semaine(s) le [days_of_week], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière toutes les [interval] semaine(s) le [days_of_week], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière toutes les [interval] semaine(s) le [days_of_week], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_number] [month_names] à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_number] [month_names] à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_number] [month_names] à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_number] [month_names], ayant lieu [count] fois

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_number] [month_names], se répétant indéfiniment

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_number] [month_names], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
fr: Un événement tous les [interval] jour(s) qui commence à [start_time], ayant lieu [count] fois

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
fr: Un événement tous les [interval] jour(s) qui commence à [start_time], se répétant indéfiniment

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement tous les [interval] jour(s) qui commence à [start_time], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
fr: Un événement tous les [interval] mois qui commence à [start_time] le [month_day_description], ayant lieu [count] fois

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
fr: Un événement tous les [interval] mois qui commence à [start_time] le [month_day_description], se répétant indéfiniment

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement tous les [interval] mois qui commence à [start_time] le [month_day_description], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
fr: Un événement tous les [interval] mois qui commence à [start_time] le [month_number] du mois, ayant lieu [count] fois

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
fr: Un événement tous les [interval] mois qui commence à [start_time] le [month_number] du mois, se répétant indéfiniment

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
fr: Un événement tous les [interval] mois qui commence à [start_time] le [month_number] du mois, se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
fr: Un événement toutes les [interval] semaines(s) qui commence à [start_time] le [days_of_week], ayant lieu [count] fois

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
fr: Un événement toutes les [interval] semaines(s) qui commence à [start_time] le [days_of_week], se répétant indéfiniment

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement toutes les [interval] semaines(s) qui commence à [start_time] le [days_of_week], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
fr: Un événement d'une journée entière tous les [interval] an(s) le [month_day_description] [month_names], ayant lieu [count] fois

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
fr: Un événement tous les [interval] an(s) qui commence à [start_time] le [month_day_description] [month_names], se répétant indéfiniment

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement tous les [interval] an(s) qui commence à [start_time] le [month_day_description] [month_names], se répétant jusqu'au [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
fr: Un événement tous les [interval] an(s) qui commence à [start_time] le [month_number] [month_names], ayant lieu [count] fois

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
fr: Un événement tous les [interval] an(s) qui commence à [start_time] le [month_number] [month_names], se répétant indéfiniment

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
fr: Un événement tous les [interval] an(s) qui commence à [start_time] le [month_number] [month_names], se répétant jusqu'au [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
fr: une date non précisée

en: Apr
fr: Avril

en: April
fr: Avril

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
fr: Êtes-vous certain de vouloir effacer cette exclusion?

en: Are you sure you want to remove this recurrence?
fr: Etes-vous certain de vouloir supprimer cette récurrence ?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer toutes les occurrences de ces événements?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce champ et ses données de tous les événements ?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
fr: du mois

en: Aug
fr: Août

en: August
fr: Aout

en: Automatically remove recurring event instances older than this
fr: Supprimer automatiquement les instances d'événements récurrent plus vieilles que ceci

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
fr: Avant de soumettre une nouvelle demande, nous vous prions d'utiliser la fonction de recherche pour vous assurer que votre problème n'a pas déjà été soumis et répondu. Lorsque vous soumettrez une demande, veuillez vous assurer de fournir le plus de details possible sur votre problème (avec des captures d'écrans en photo et/ou vidéo, si possible) et assurez vous que vous avez identifié si un plugin / thème pourrait être en conflit.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
fr: en

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
fr: le

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
fr: A

en: Break from Series
fr: Interrompre des séries

en: Break this event out of its series and edit it independently
fr: Sortir cet événement de sa série et le modifier indépendamment

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change the default view for Mobile users.
fr: Changer la vue par défaut pour les utilisateurs sur mobile.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
fr: Cochez cette option pour n'afficher que les jours de la semaine dans la vue hebdomadaire. Cela s'appliquera aussi dans widget Evénements par semaine.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
fr: Examinez ceci pour montrer l'Après HTML de la zone de texte ci-dessous sur les évènements affichés via la shortcode.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
fr: Consultez pour montrer l'Avant l'HTML de la zone de texte au dessus des événements affichés via la shortcode.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: City
fr: Ville

en: Clean up recurring events after
fr: Supprimer les événements récurrents après

en: Click to toggle datepicker
fr: Cliquer pour basculer sur le sélecteur de date

en: Close modal
fr: Fermer la fenêtre popup

en: Completed!
fr: Terminé !

en: Condense %1$s Series
fr: Condenser la Série %1$s

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment convertir cette instance d'événement récurrent en événement unique ? Cela ne peut pas être annulé.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
fr: Contactez votre hébergeur ou votre administrateur système et demandez de passer à la dernière version de PHP.

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
fr: Convertissez cette occurrence en un %1$s unique.

en: Cost
fr: Coût

en: Countdown Completed Text:
fr: Texte de complétion du compte à rebours :

en: Country
fr: Pays

en: Create recurring events in advance for
fr: Créer les événements récurrents en avance de

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Dividers
fr: Séparateurs personnalisés

en: Custom recurrences must have a type selected.
fr: Les récurrences personnalisées doivent avoir un type sélectionné.

en: Custom recurrences must have all data present.
fr: Les récurrences personnalisées doivent comprendre toutes les informations.

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Date Selector
fr: Sélecteur de date

en: Date Tag
fr: Etiquette du Jour

en: Date out of range.
fr: Date hors de portée.

en: Day
fr: Jour

en: Day Hover Color
fr: Jour Couleur Survol

en: Day Number Color
fr: Couleur du numéro du Jour

en: Day Number Typography
fr: Typographie du numéro du Jour

en: Day of Week Color
fr: Couleur du Jour de la semaine

en: Day of Week Typography
fr: Typographie du Jour de la semaine

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Days
fr: Jours

en: December
fr: Decembre

en: Default Content
fr: Contenu par défaut

en: Default address
fr: Adresse par défaut

en: Default city
fr: Ville par défaut

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Default mobile view
fr: Vue mobile par défaut

en: Default organizer
fr: Organisateur par défaut

en: Default phone
fr: Numéro de téléphone par défaut

en: Default postal code/zip code
fr: Code postal par défaut

en: Default state/province
fr: État/province par défaut

en: Default venue
fr: Lieu par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Series Permanently
fr: Supprimer définitivement cette série

en: Delete This
fr: Effacer ceci

en: Delete all events in this series permanently
fr: Supprimer définitivement tous les événements de cette série

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
fr: jour %1$s

en: Descriptions
fr: Description

en: Details
fr: Détails

en: Display Images
fr: Images d'affichage

en: Display:
fr: Afficher :

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
fr: Affiche une liste des événements à venir pour un lieu spécifique.

en: Displays the time remaining until a specified event.
fr: Affiche le temps restant jusqu'à un événement spécifique.

en: Displays this month’s events.
fr: Afficher les événements de ce mois.

en: Distance unit
fr: Unité de mesure pour la distance

en: Draft %s
fr: Brouillon %s

en: Dropdown
fr: Déroulant

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Edit All
fr: Modifier tout

en: Edit Future Events
fr: Modifier les événements futurs

en: Edit Series
fr: Modifier les séries

en: Edit Single
fr: Modifier cette entrée

en: Edit Upcoming
fr: Modifier les entrées à venir

en: Edit all events in this series
fr: Modifier tous les événements de cette série

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
fr: Activez l'Après HTML (en dessous) sur les shortcodes.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
fr: Activez l'Avant l'HTML (en dessous) sur les shortcodes.

en: End Date
fr: Date de fin

en: Enter Location. Search for %s by Location.
fr: Renseignez le lieu. Rechercher pour %s par lieu.

en: Enter a custom Google Maps API key
fr: Saisir une clé API Google Maps personnalisée

en: Enter a search keyword.
fr: Entrez un mot-clé de recherche.

en: Enter field label
fr: Entrer un titre de champ

en: Enter your API Key
fr: Entrez votre clé d'API

en: Error:
fr: Erreur:

en: Event Cats
fr: Catégorie de l'événement

en: Event Cost
fr: Prix de l'entrée de l'événement

en: Event Description
fr: Description de l'événement

en: Event Details
fr: Details de l’Evènement

en: Event Series
fr: Série d'événements

en: Event Series Recurrence Day of Week
fr: Jour de récurrence des séries d'événements au cours de la semaine

en: Event Time
fr: Horaire de l'événement

en: Event Venue
fr: Lieu de l'événement

en: Event will not occur:
fr: L'événement n'aura pas lieu :

en: Event:
fr: Événement:

en: Events
fr: Evénement

en: Events Countdown
fr: Compte à rebours des événements

en: Events Featured Venue
fr: Lieu d'événement mis en avant

en: Events List
fr: Liste d'événements

en: Events:
fr: Événement :

en: Every
fr: Chaque

en: Exception ends
fr: L'exception se termine

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
fr: Un tableau était attendu mais c'est une variable type'%s' qui a été reçue

en: Faster event editing. Smarter save options. More flexibility. Events Calendar Pro 6.0  is full of features to make managing recurring and connected events better than ever. Before you get started, we need to migrate your existing events into the new system. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
fr: Édition d'événements plus rapide. Options de sauvegarde plus intelligentes. Plus de flexibilité. Events Calendar Pro 6.0 regorge de fonctionnalités pour améliorer plus que jamais la gestion des événements récurrents et connectés. Avant de commencer, nous devons migrer vos événements existants vers le nouveau système. Comme pour toute modification importante du site, nous vous recommandons de %scréer une sauvegarde du site%s avant de commencer le processus de migration.

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Feb
fr: Fév

en: February
fr: Février

en: Field Label
fr: Nom du champ

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Fifth
fr: Cinquième

en: Filters
fr: Filtres

en: Find Events Button
fr: Bouton Chercher les Evénements

en: First
fr: Premier

en: Fix geolocation data
fr: Correction des données de géolocalisation

en: Fix venues data
fr: Corriger les données des lieux

en: Fixed geolocation data for %d venues
fr: Corriger les données de Géolocalisation pour %d lieux

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Frequency of recurring event must be a number
fr: La fréquence des événements récurrents doit être un nombre

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: Front-end recurring event instances toggle
fr: Bouton événement récurrent sur le site

en: Future Event
fr: Événement à venir

en: Future Event Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'événement futur

en: Generate JSON-LD data
fr: Générer les données JSON-LD

en: Get %1$s
fr: Récupérer %1$s

en: Get Directions
fr: Recevoir l’Itinéraire à suivre

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
fr: L’API Google Map de résolution geocode n'est supportée qu'avec une clé API personnalisée.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
fr: L’API Google Map a répondu avec un statut d’erreur à la requête : %s

en: Google Maps API response is missing some data.
fr: Données manquantes dans la reponse API de Google Maps

en: Google Maps API returned a malformed response.
fr: L'API de Google Maps a renvoyé une réponse malformées.

en: Grid Color
fr: Couleur de la grille

en: Happens
fr: Ayant lieu

en: Has %s
fr: A %s

en: Heading
fr: Entête

en: Headings
fr: Entêtes

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Details
fr: Masquer Détails

en: Hide Recurring %s
fr: Masquer les %s récurrents

en: Hide location search
fr: Masquer la recherche d'emplacement

en: Hide related events
fr: Masquer les événements apparentés

en: Hide this widget if there are no upcoming events
fr: Cachez ce widget s'il n'y a pas d'événement à venir

en: Hide weekends on Week View
fr: Masquer les jours de fin de semaine lors de la vue par semaine

en: Highlight Color:
fr: Couleur de surbrillance:

en: Hooray!
fr: Hourra!

en: Horizontal Layout
fr: Disposition horizontale

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
fr: Si les champs sont laissés vides quand ils sont soumis , de remplir automatiquement les avec ces valeurs .

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
fr: S'il s'agit de votre première utilisation de Events Calendar PRO, vous allez adorer ce qui vous attends et êtes sur le bon chemin pour créer votre premier événement! Voici quelques informations de base qui nous pensons vous aideront à débuter :

en: In
fr: Dans

en: In a location
fr: Dans un lieu

en: Inactive State
fr: État inactif

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
fr: Inclure ce champ sur tous les nouveaux événements dans l'éditeur de blocs Gutenberg

en: Is
fr: Est

en: Is Not
fr: N'est pas

en: January
fr: Janvier

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
fr: et

en: Jul
fr: Juil

en: July
fr: Juillet

en: Jun
fr: Juin

en: June
fr: Juin

en: Kilometers
fr: Kilomètres

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s on a map.
fr: Afficher %1s sur une carte.

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
fr: Afficher %1s.

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Last
fr: Dernier

en: Layout:
fr: Disposition:

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Link Typography
fr: Typographie du lien

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
fr: Convertir en Unique

en: Links
fr: Liens

en: List divider
fr: Séparateur de liste

en: List ender
fr: Fin de liste

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Location
fr: Lieu

en: M j, Y @ G:i
fr: M j, A @ G:i

en: Map
fr: Carte

en: Map view search distance limit
fr: Limite de distance de recherche sur l'affichage de la carte

en: Mar
fr: Mars

en: March
fr: Mars

en: Match all
fr: Correspondre à tout

en: Match any
fr: Correspondre n'importe quel

en: May
fr: Mai

en: Mini Calendar
fr: Mini Calendrier

en: Monday
fr: Lundi

en: Month Label Color
fr: Couleur de l'étiquette du Mois

en: Month Label Typography
fr: Typographie de l'étiquette du Mois

en: Month Separator
fr: Séparateur de Mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
fr: Les récurrences mensuelles ne peuvent pas avoir de tiret le jour où les événements sont censés se produire.

en: Months
fr: Mois

en: Move all events in this series to the Trash
fr: Placer tous les événements de cette série dans la corbeille

en: Multi-day
fr: Plusieurs jours

en: Name
fr: Nom

en: Navigation Arrows Color
fr: Couleur des flèches de navigation

en: Near
fr: Près de

en: Never
fr: Jamais

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: Next
fr: Suivant

en: Next %1$s
fr: %1$s suivants

en: Next Event
fr: Prochain événement

en: Next day
fr: Jour suivant

en: Next month
fr: Le mois précédent

en: Next week
fr: Semaine suivante

en: No
fr: Non

en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la Corbeille

en: No Default
fr: Pas de défaut

en: No default set
fr: Il n'y a pas d'ensemble par défaut

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
fr: Aucun résultat trouvé pour %1$s dans ou proche de <strong>"%2$s"</strong> cette semaine. Essayez-en une autre.

en: No results were found for this week. %1$s
fr: Aucun résultat trouvé pour cette semaine. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
fr: Aucuns résultat trouvé pour cette semaine. Veuillez essayer de rechercher pour une autre semaine.

en: No saved organizers yet.
fr: Pas encore d'organisateur sauvegardé.

en: No saved venues yet.
fr: Pas encore de lieu sauvegardé.

en: None
fr: Aucune

en: Not
fr: Pas

en: Not an event post.
fr: Pas un post d'événement.

en: Notes On Event View Styling
fr: Notes sur le style de la vue d'événement

en: November
fr: Novembre

en: Number of events to list below the mini calendar:
fr: Nombre d'événements à lister au-dessous du mini calendrier :

en: Number of events to show per day:
fr: Nombre d'événements pour montrer par jour :

en: Number of events to show:
fr: Nombre d'événements à afficher:

en: October
fr: Octobre

en: On
fr: le

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
fr: Pour &#8220;un événement à venir&#8221; type de compte à rebours, il passera à l’événement suivant après le début de l’événement en cours.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
fr: On & # 8220 ; & # Prochain événement 8221 ; type de compte à rebours, ce texte ne fera que montrer quand il n'y a pas d'événements à montrer.

en: On and After
fr: Cette date et après

en: On and Before
fr: Cette date et avant

en: On hover
fr: Au survol

en: On the
fr: Le

en: Once
fr: Une fois

en: One all day event on [single_date]
fr: Un événement d'une journée entière le [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
fr: Un événement d'une journée entière le [single_date] à [start_time]

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
fr: Un pays par ligne dans le format suivant <br>FR, France<br> UK, United Kingdom.<br> (Remplace la liste par défaut.)

en: One event on [single_date] at [start_time]
fr: Un événement le [single_date] à [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
fr: Un événement sur plusieurs jours le [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
fr: Un événement sur plusieurs jours le [single_date] à [start_time]

en: One per line
fr: Un par ligne

en: Ongoing
fr: En cours

en: Options (one per line)
fr: Options (une par ligne)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
fr: Les options sélectionnées ici remplacer ce qui a été sélectionné dans le " thème général " et des sections " éléments globaux "

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
fr: Organisateur planifié pour: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser l'organisateur</a>

en: Other
fr: Autres

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
fr: Cependant, si vous vous sentez confiant, vous pouvez débuter immédiatement en vous dirigeant vers le menu Événements et en ajoutant votre premier événement.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
fr: Notre objectif numéro un et de vous aider à réussir et, autant que possible, nous vous aideront à régler vos problèmes et nous vous guiderons pour vos besoin de personnalisation/modification. Bien que nous ne construiront pas votre site à votre place et que nous ne pouvons guarantir que nous seront capable d'intégrer à 100% votre solution avec tout les thèmes et plugins qui existent, nous feront tout ce qui est en notre pouvoir pour vous pointer la bonne direction. Notre priorité est votre -- et celle de vos clients, comme c'est souvent le cas -- entière satisfaction.

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
fr: (Voir tout)

en: Past Event Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'événement passé

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Photo Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la photo

en: Photo View
fr: Vue photo

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
fr: Choisir une Classification

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
fr:  et

en: Popup Date Switch Typography
fr: Typographie du Popup Sélecteur de date

en: Popup Date Typography
fr: Typographie Popup date

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Prev
fr: Précédent

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous %1$s
fr:  %1$s précédents

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Previous week
fr: Semaine précédente

en: Previous/Next Events
fr: Événements précédents/suivants

en: Price
fr: Prix

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
fr: jour

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
fr: le

en: Radio
fr: Bouton radio

en: Radio Buttons
fr: Boutons radios

en: Read more
fr: Lire plus

en: Recurrence Count
fr: Nombre de récurrence

en: Recurrence Description
fr: Description de la récurrence

en: Recurrence Description:
fr: Description de la récurrence :

en: Recurrence End Date
fr: Récurrence de la date de fin

en: Recurrence Rules
fr: Règles de récurrence

en: Recurrence meta should not be empty.
fr: Le méta de récurrence ne devrait pas être vide.

en: Recurring
fr: Se répètant

en: Recurring %s
fr: %s récurrent

en: Recurring %s:
fr: %s récurrent

en: Recurring Event
fr: Evénement récurrent

en: Recurring Event Day of Week
fr: Jour de la semaine de l'événement récurrent

en: Recurring Event:
fr: Evénement récurrent :

en: Recurring Events Active
fr: Événements récurrents actifs

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
fr: Les données d'événement récurrent sont toujours généré pour cet événement. Pas d'inquiétude, vous pouvez naviguer en toute sécurité; le processus va reprende en arrière-plan.

en: Recurring event ends on this date
fr: L'événement récurrent se termine à cette date

en: Recurring event instances
fr: Instances de l'événement récurrent

en: Recurring event instances are still being created…
fr: Des instances d'événements récurrents sont toujours en cours de création…

en: Recurring events will be created this far in advance
fr: Les événements récurrents seront créés avec telle avance

[ctx: Recurring label for event in events list widget.]
en: Recurring
fr: Répété

en: Region
fr: Région

en: Related %s
fr: %s liés

en: Related Events
fr: Événements liés

en: Related Events Settings
fr: Paramètres des événements associés

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
fr: Supprimer les événements associés de la vue d'événement unique (avec l'éditeur classique)

en: Repeat This Event
fr: Répéter cet évènement

en: Restore Series
fr: Restaurer la série

en: Restore all events in this series from the Trash
fr: Restaurer tous les événements de cette série à partir de la corbeille

en: Saturday
fr: Samedi

en: Schedule multiple events
fr: Planifier plusieurs événements

en: Search
fr: Rechercher

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Second
fr: Deuxième

en: Select a State
fr: Sélectionner un état

en: Select a Taxonomy Term
fr: Choisissez un terme de taxonomie

en: Select an %1$s
fr: Sélectionner un %1$s

en: Select date.
fr: Sélectionnez la date

en: Sep
fr: Sept

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
fr: et

en: September
fr: Septembre

en: Series ends
fr: Fin de récurrence

en: Series ends on this date
fr: La série se termine à cette date

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
fr: Série d'événement

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
fr: Série d'événement :

en: Series:
fr: Série :

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
fr: Entrer la distance couverte par la recherche d'emplacement (recherche les événements entre x unité de distance pour les données de recherche d'emplacement).

en: Settings
fr: Réglages

en: Show
fr: Afficher

en: Show Details
fr: Montrer Détails

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
fr: Afficher seulement la première instance pour chaque événement récurrent (affecte seulement la vue de type liste).

en: Show other events with the same event categories and/or tags.
fr: Afficher d'autres événements avec les mêmes catégories d'événements et/ou tags.

en: Show seconds?
fr: Afficher les secondes ?

en: Single Event
fr: Un seul événement

en: Single Exception
fr: Exception unique

en: Single Recurrence
fr: Récurrence unique

en: Sold out
fr: Épuisé

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
fr: Certaines données de champ supplémentaire doit encore être mis à jour (malheureusement , nous avons été incapables de continuer à mettre à jour les choses automatiquement) .

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
fr: Diviser la série en deux à ce point-ci, en créant une nouvelle série de cet événement et tous les événements subséquents

en: Start Date
fr: Date de début

en: State (US) Or Province (Int)
fr: État (US) ou Province (Int)

en: Street
fr: Rue

en: Subscribe to Calendar
fr: S'inscrire au Calendrier

en: Summary
fr: Résumé

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Support
fr: Support technique

en: Tag Exclusion
fr: Exclusion de Tag

en: Text
fr: Texte

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at The Events Calendar, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
fr: Merci d'avoir acheté Events Calendar PRO ! Toute l'équipe de The Events Calendar vous en est reconnaissante. Si vous cherchez de l'aide avec Events Calendar PRO, vous êtes au bon endroit. Nous nous engageons à vous aider à rendre votre calendrier spectaculaire... et espérons que les ressources fournies ci-dessous vous aideront à y parvenir.

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
fr: La semaine du %s

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
fr: organisateur

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
fr: lieu

en: The current default address is: %s
fr: L'adresse par défaut est : %s

en: The current default city is: %s
fr: La ville par défaut est : %s

en: The current default country is: %s
fr: Le pays par défaut est : %s

en: The current default organizer is: %s
fr: L'organisateur par défaut est : %s

en: The current default phone is: %s
fr: Le numéro de téléphone par défaut est : %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
fr: Le code postal par défaut est : %s

en: The current default state/province is: %s
fr: L'état/la province par défaut est : %s

en: The current default venue is: %s
fr: Le lieu par défaut est : %s

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
fr: Cliquez pour sélectionner la semaine en cours

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
fr: Cette Semaine

[ctx: The default title of the Month Widget.]
en: Events Calendar
fr: Le calendrier de vos événements

[ctx: The first-letter abbreviation for Friday]
en: F
fr: V

[ctx: The first-letter abbreviation for Monday]
en: M
fr: L

[ctx: The first-letter abbreviation for Sunday]
en: S
fr: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
fr: J

[ctx: The first-letter abbreviation for Tuesday]
en: T
fr: M

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
fr: M

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
fr: Événement :

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
fr: Ville

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
fr: Prix

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
fr: Pays

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
fr: Organisateur

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
fr: Num. de tel.

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
fr: État (US) ou Province (Int.)

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
fr: Rue

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
fr: Emplacement

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
fr: Site internet

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
fr: Code Postal

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
fr: Ajouter un filtre:

[ctx: The label for the taxonomy and/or option in the List Widget.]
en: Operand:
fr: Opérande:

[ctx: The label of the confirm button in the Occurrence redirect dialog.]
en: Okay
fr: Ok

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
fr: La latitude et la longitude de votre site ne peuvent pas être récupérées. La limite de requêtes quotidiennes autorisées par l'API Google Maps a été atteinte ! %1$s

[ctx: The message containing an actionable link to allow the user to move to an Event that will allow editing recurrence rules.]
en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
fr: Il s'agit d'un événement unique. Pour modifier les règles de récurrence, accédez à %1$s.

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
fr: %1$s par semaine

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
fr: Calendrier %1$s

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
fr: années

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be deleted because it contains one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
fr: Cette Série ne peut pas être supprimée car elle contient un ou plusieurs événements récurrents. Supprimez le ou les événements récurrents associés ou affectez-les à une autre Série.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be deleted because they contain one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
fr: Les Séries suivantes ne peuvent pas être supprimées car elles contiennent un ou plusieurs événements récurrents. Supprimez le ou les événements récurrents associés ou affectez-les à une autre Série

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be trashed because it contains one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
fr: Cette Série ne peut pas être supprimée, car elle contient un ou plusieurs événements récurrents. Supprimez le ou les événements récurrents associés ou affectez-les à une autre Série.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be trashed because they contain one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
fr: Les Séries suivantes ne peuvent pas être supprimées car elles contiennent un ou plusieurs événements récurrents. Supprimez le ou les événements récurrents associés ou affectez-les à une autre Série.

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
fr: année

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
fr: %1$d occurrences de cet événement ont été mises à jour. Vous serez redirigé vers l'occurrence du %2$s.

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
fr: Plan

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
fr: Résumé

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
fr: Lieu

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
fr: mettre à jour l'adresse du lieu ou utiliser la latitude et la longitude

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
fr: essayer encore

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
fr: Série d'événement :

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
fr: Affichage

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
fr: Filtres:

[ctx: The title of the dialog that will inform the user the browser will be redirected to a new Occurrence edit screen.]
en: Recurring event updated
fr: Événement récurrent mis à jour

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
fr: Fermer

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la tentative de correction des informations de géolocalisation des lieux: %s

en: Third
fr: Troisième

en: This %1$s does not have a mappable address.
fr: Cet %1$s n'a pas d'adresse mappable.

en: This block displays related events based on the tags and categories you select. Please add tags and categories to display related events, and be sure you have more events for these tags and categories.
fr: Ce bloc affiche les événements associés en fonction des balises et des catégories que vous sélectionnez. Veuillez ajouter des balises et des catégories pour afficher les événements associés, et assurez-vous d'avoir plus d'événements pour ces balises et catégories.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system
    
     and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
fr: Cette règle de récurrence personnalisée a été créée dans un autre système de calendrier
    
    et ne peut pas être modifiée. Sélectionnez une autre option pour créer une nouvelle règle.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
fr: Les règles de récurrence de cet événement ont été créées dans l'éditeur de blocs. Veuillez utiliser l'éditeur de blocs pour apporter d'autres modifications.

en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
fr: Il s'agit d'un événement unique. Pour modifier les règles de récurrence, accédez à %1$s.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time Separator
fr: Séparateur de temps

en: Time Tag
fr: Horaire

en: Times:
fr: Heures:

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: To
fr: À

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
fr: Pour permettre un meilleur contrôle des dates, des améliorations de sécurité avancées et un gain de performances.

en: Today Button
fr: Bouton Aujourd'hui

en: Toggle multiday %s
fr: Passer en %s sur plusieurs jours

en: Trash Series
fr: Mettre cette série à la corbeille

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Type: %s %s
fr: Type : %s %s

en: Typography
fr: Typographie

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
fr: Impossible de continuer le traitement des données d'événements récurrents. Merci de recharger cette page pour continuer/réessayer.

en: Use Default View
fr: Utiliser la vue par défaut

en: Use a custom list of countries
fr: Utiliser une liste de pays personnalisée

en: Use a search keyword to only show matching events.
fr: Utilisez un mot clé de recherche pour n'afficher que les événements correspondants.

en: Use date:
fr: Utiliser la date :

en: Use in Block Editor
fr: Utiliser dans l'éditeur de blocs

en: Use latitude + longitude
fr: Utiliser latitude + longitude

en: Use pattern:
fr: Utiliser motif:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
fr: Utilisez ce champ si vous souhaitez remplacer les descriptions auto- généré des événement de récurrence

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
fr: jour

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
fr: jours

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
fr: mois

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
fr: mois

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
fr: semaine

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
fr: semaines

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
fr: année

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
fr: années

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
fr: le cinquième %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
fr: le premier %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
fr: le quatrième %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
fr: le dernier %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
fr: le deuxième %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
fr: le troisième %1$s

en: Venue
fr: Lieu

en: Venue Latitude
fr: Latitude du lieu de l'événement

en: Venue Longitude
fr: Longitude du lieu de l'événement

en: Venue Overwrite Coordinates
fr: Coordonnées de remplacement de lieu par écrasement

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
fr: Lieu planifié pour: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser le lieu</a>

en: Venue:
fr: Lieu :

en: Vertical Layout
fr: Disposition verticale

en: View
fr: Voir

en: View %s
fr: Voir %s

en: View %s Details
fr: Voir les détails de %s

en: View All Add-Ons
fr: Voir toutes les extensions

en: View Selector
fr: Voir le Sélecteur

en: View more %1$s at %2$s.
fr: Voir plus de %1$s sur %2$s.

en: We need to update the additional field data for some of your events.
fr: Nous avons besoin de mettre à jour les données de terrain supplémentaires pour certains de vos événements.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
fr: Nous utiliserons l'API Google Maps pour obtenir ces informations. Cela peut prendre un certain temps (environ 1 minute pour 200 sites).

en: Website
fr: Site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Week of %s
fr: Semaine du %s

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weeks
fr: Semaines

en: Which month will the event recur in?
fr: Quel mois l'événement se déroulera-t-il ?

en: Year
fr: Année

en: Yearly
fr: Annuel

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
fr: Les récurrences annuelles ne peuvent pas avoir de tiret le jour où les événements sont censés se produire.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
fr: Les récurrences personnalisées annuelles avec un jour différent doivent comporter une date ou un jour spécifié.

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
fr: Vous êtes sur le point de retirer cet événement d'une série d'évènements.
    
    Vous pourrez le modifier séparément de sa série d'origine.
    
    Cette action est irréversible.
    
    Lorsque vous séparez des événements d'une série, leurs URL s'en trouvent modifiées et les utilisateurs qui saisissent les URL d'origine recevront le message d'erreur 404 (introuvable). Si cela vous pose problème, pensez à utiliser un plug-in approprié pour configurer et gérer les redirections.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
fr: Vous êtes sur le point scindé cette série d'évènements en deux.
    
    L'événement que vous avez sélectionné et tous les événements ultérieurs de la série seront séparés pour constituer une nouvelle série d'événements que vous pouvez modifier séparément de la série d'origine.
    
    Lorsque vous séparez des événements d'une série, leurs URL s'en trouvent modifiées et les utilisateurs qui saisissent leurs URL d'origine recevront le message d'erreur 404 (introuvable). Si cela vous pose problème, pensez à utiliser un plug-in approprié pour configurer et gérer les redirections.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
fr: Vous êtes en train de modifier tous les événements dans une série récurrente.

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
fr: Vous pouvez utiliser ces réglages pour définir des valeurs individuelles spécifiques par défaut pour chaque nouveau lieu que vous créerez (ces réglages ne seront pas utilisés pour votre lieu par défaut).

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
fr: Vous avez des événements pour lesquels nous n'avons pas de données de géolocalisation.

en: You have venues for which we don't have geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
fr: Vous avez des lieux pour lesquelles nous n'avons pas de données de Géolocalisation.  <a href='%s'>Cliquer ici pour les générer</a>.

en: You must select a recurrence end date
fr: Vous devez sélectionner une date de fin de récurrence

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process.
fr: Votre site utilise maintenant le système d'événements récurrents mis à jour. Consultez le rapport ci-dessous pour savoir comment vos événements peuvent avoir été ajustés au cours du processus de migration.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
fr: Votre site utilise maintenant le système d'événements récurrents mis à jour. Consultez le rapport ci-dessous pour savoir comment vos événements peuvent avoir été ajustés au cours du processus de migration. Allez-y et %1$sconsultez vos événements%2$s ou %3$sconsultez votre calendrier.%2$s

en: Zip
fr: Code Postal

en: a different day:
fr: un autre jour:

en: a different time:
fr: une heure différente:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
fr: Tous les champs ont été mis à jour !

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
fr: Une erreur inattendue arrêté la mise à jour de se terminer.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
fr: Travailler & hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
fr: Cliquez ici pour lancer la mise à jour .

en: after
fr: après

en: all
fr: tous

en: all day
fr: toute la journée

en: and
fr: et

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
fr: tous les mois

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
fr: au

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
fr: le

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
fr: toutes les semaines

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
fr: tous les ans

en: daily
fr: quotidien

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
fr: tous les jours

en: day
fr: jour

en: days
fr: jours

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
fr: Échec de la demande d'un geocode (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
fr: Une instance invalide d'un événement récurrent a été demandée 
    (%1$s) redirection vers %2$s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
fr: slug incorrect

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
fr: date non-valide

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: dialog confirm button text]
en: OK
fr: Valider

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
fr: Tous les %s

en: event
fr: événement

en: events
fr: événements

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
fr: Réservé aux événements sponsorisés uniquement

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
fr: %s épinglé

en: fifth
fr: cinquième

en: first
fr: premier

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
fr: pour que la latitude et la longitude soient générées automatiquement ; sinon, vous pourrez uniquement entrer les valeurs manuellement.

en: fourth
fr: quatrième

en: last
fr: dernier

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
fr: et

en: map
fr: carte

en: month
fr: mois

en: monthly
fr: mensuel

en: monthly (custom)
fr: mensuel (personnalisé)

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
fr: tous les mois

en: months
fr: mois

en: never
fr: jamais

en: next day
fr: jour suivant

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
fr: %1$ser jour

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
fr: %1$se jour

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
fr: %1$se jour

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
fr: %1$se jour

en: of the month
fr: du mois

en: of this event have been created through %s.
fr: de cet événement ont été créés via %s.

en: on
fr: le

en: on the
fr: sur le

en: once
fr: une fois

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
fr: une seule fois

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
fr: jour

en: recurring %1$s
fr: %1$s récurrent

en: remove
fr: Supprimer

en: same day
fr: même jour

en: see all
fr: voir tout

en: starting %s
fr: à partir de %s

en: the 10th day of the month
fr: le 10e jour du mois

en: the 11th day of the month
fr: le 11e jour du mois

en: the 12th day of the month
fr: le 12e jour du mois

en: the 13th day of the month
fr: le 13e jour du mois

en: the 14th day of the month
fr: le 14e jour du mois

en: the 15th day of the month
fr: le 15e jour du mois

en: the 16th day of the month
fr: le 16e jour du mois

en: the 17th day of the month
fr: le 17e jour du mois

en: the 18th day of the month
fr: le 18e jour du mois

en: the 19th day of the month
fr: le 19e jour du mois

en: the 1st day of the month
fr: le 1er jour du mois

en: the 20th day of the month
fr: le 20e jour du mois

en: the 21st day of the month
fr: le 21e jour du mois

en: the 22nd day of the month
fr: le 22e jour du mois

en: the 23rd day of the month
fr: le 23e jour du mois

en: the 24th day of the month
fr: le 24e jour du mois

en: the 25th day of the month
fr: le 25e jour du mois

en: the 26th day of the month
fr: le 26e jour du mois

en: the 27th day of the month
fr: le 27e jour du mois

en: the 28th day of the month
fr: le 28e jour du mois

en: the 29th day of the month
fr: le 29e jour du mois

en: the 2nd day of the month
fr: le 2e jour du mois

en: the 30th day of the month
fr: le 30e jour du mois

en: the 31st day of the month
fr: le 31e jour du mois

en: the 3rd day of the month
fr: le 3e jour du mois

en: the 4th day of the month
fr: le 4e jour du mois

en: the 5th day of the month
fr: le 5e jour du mois

en: the 6th day of the month
fr: le 6e jour du mois

en: the 7th day of the month
fr: le 7e jour du mois

en: the 8th day of the month
fr: le 8e jour du mois

en: the 9th day of the month
fr: le 9e jour du mois

en: the same day:
fr: le même jour:

en: the same time:
fr: la même heure:

en: third
fr: troisième

en: to
fr: à

en: week
fr: semaine

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: weekly (custom)
fr: hebdomadaire (personnalisé)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
fr: toutes les semaines

en: weeks
fr: semaines

en: year
fr: année

en: yearly
fr: annuel

en: yearly (custom)
fr: annuel (personnalisé)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
fr: tous les ans

en: years
fr: années
